STEM Analitik Mərkəzi Tacikistanın elmi-analitik ictimaiyyəti nümayəndələri ilə ekspert görüşü təşkil etmişdir. Tədbirdə beynəlxalq münasibətlər sahəsində analitik və Mərkəzi Asiyada inteqrasiya proseslərinin tədqiqatçısı Şerali Rizoyon və tacik politoloq, Mərkəzi Asiyada regional təhlükəsizlik məsələləri üzrə ekspert Rustam Azizi iştirak etmişdir.
STEM Analitik Mərkəzinin direktoru qeyd etmişdir ki, Azərbaycan Mərkəzi Asiya regionu ilə qarşılıqlı əməkdaşlığa xüsusi önəm verir və vurğulamışdır ki, Tacikistan da bu strateji diqqət mərkəzindən kənarda qalmır. O, Azərbaycan və Tacikistan ekspert dairələri arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsində, həmçinin birgə analitik və tədqiqat təşəbbüslərinin həyata keçirilməsində maraqlı olduğunu ifadə etmişdir.
Görüş zamanı tərəflər ikitərəfli ekspert dialoqunun aktivləşdirilməsinin zəruriliyini xüsusi qeyd etmiş və araşdırma mərkəzləri ilə ekspert platformaları arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində praktiki tədbirləri müzakirə etmişlər.
Tacikistanlı ekspertlər ölkənin əsas xarici siyasət prioritetlərinə dair ümumi icmalı təqdim etmiş, həmçinin Vahan dəhlizi də daxil olmaqla ticarət-nəqliyyat marşrutlarının inkişafı məsələlərini müzakirə etmişlər. Görüşdə Orta Dəhlizin perspektivlərinə ayrıca diqqət yetirilmiş, tacik tərəfi bu istiqamətdəki inkişafı müsbət tendensiya kimi qiymətləndirmişdir.
Tərəflər həmçinin regional təhlükəsizlik və inteqrasiya məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparmış, Mərkəzi Asiya regionunun dayanıqlı inkişafı naminə dialoq və əməkdaşlığın vacibliyini vurğulamışlar.

Аналитический центр STEM организовал экспертную встречу с представителями научно-аналитического сообщества Таджикистана. В мероприятии приняли участие Шерали Ризоён, аналитик в области международных отношений и исследователь интеграционных процессов в Центральной Азии и таджикский политолог, эксперт по вопросам региональной безопасности в Центральной Азии Рустам Азизи.
Директор центра STEM отметил, что Азербайджан уделяет особое внимание взаимодействию с Центрально-Азиатским регионом, и подчеркнул, что Таджикистан не является исключением из этого стратегического фокуса. Он выразил заинтересованность в укреплении сотрудничества между азербайджанскими и таджикскими экспертными сообществами, а также в проведении совместных аналитических и исследовательских инициатив.
В ходе встречи стороны сделали акцент на необходимости активизации двустороннего экспертного диалога и обсудили практические меры по развитию сотрудничества между исследовательскими центрами и экспертными платформами.
Таджикские эксперты представили обзор основных внешнеполитических приоритетов Таджикистана, а также обсудили вопросы развития торгово-транспортных маршрутов, включая Ваханский коридор. Отдельное внимание было уделено перспективам Среднего коридора, развитие которого таджикская сторона оценила позитивно.
Стороны также обменялись мнениями по ключевым вопросам региональной безопасности и интеграции, отметив важность диалога и сотрудничества для устойчивого развития всего региона Центральной Азии.