Ermənistan Azərbaycan–Türkiyə marşrutu üzrə avtomobil yük daşımalarının tranzitini təmin etməyə hazır olduğunu təsdiqləyib.
Bu barədə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan hökumətin iclasında bildirib.
“Bir daha təsdiqləyirəm ki, Ermənistan Marqara–Kornidzor avtomobil yolundan yük daşımalarının tranzitini təmin etməyə hazırdır — həm Azərbaycandan Türkiyəyə, həm də Türkiyədən Azərbaycana, bu gündən və sabahdan etibarən. Biz tamamilə hazırıq. Əgər Kornidzor və Marqara tərəfdən yük maşını keçid məntəqəsinə yarım saat ərzində yaxınlaşarsa, biz keçid məntəqəsinə xidmət etməyə hazırıq”, — deyə baş nazir bildirib.
Paşinyan həmçinin Rusiya buğdasının Azərbaycan ərazisi vasitəsilə Ermənistana çatdırılmasını tarixi hadisə adlandırıb.
“İndi gözləyirik ki, ikinci qatar Qazaxıstan — Rusiya — Azərbaycan — Gürcüstan — Ermənistan marşrutu üzrə hərəkət etsin”, — deyə baş nazir əlavə edib.
Onun sözlərinə görə, bu, Vaşinqtonda əldə edilmiş əvvəlki razılaşmaların icrasında mühüm mərhələdir.

Армения подтвердила готовность обеспечить транзит автомобильных грузов по маршруту из Азербайджана в Турцию и в обратном направлении.
Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства.
«Еще раз подтверждаю готовность Армении обеспечить транзит грузов по автомобильной дороге из Маргары в Корнидзор и в обратном направлении — из Азербайджана в Турцию и из Турции в Азербайджан, начиная с сегодняшнего и завтрашнего дня. Мы полностью готовы. Если в течение получаса к КПП подъедет грузовик как со стороны Корнидзора, так и со стороны Маргары, мы готовы обслужить пропускной пункт», — заявил глава правительства.
Пашинян также назвал историческим событием поставку российской пшеницы в Армению через территорию Азербайджана.
«Сейчас ждем второй поезд по маршруту Казахстан — Россия — Азербайджан — Грузия — Армения», — отметил премьер-министр.
~По его словам, это является важной вехой в реализации договоренностей, достигнутых ранее в Вашингтоне.