Analitik mərkəz STEM tərəfindən təşkil olunan “Mərkəzi Asiya – Azərbaycan (Könül coğrafiyası)” ekspert qrupunun ilk görüşü keçirilib. Görüş onlayn formatda baş tutub və Mərkəzi Asiya ölkələri ilə Azərbaycan arasında humanitar, siyasi və iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə yönəlmiş yeni ekspert platformasının fəaliyyətinə start verib.
Vebinarın moderatoru STEM Mərkəzinin direktoru Orxan Yolçuyev çıxış etdi. Açılış nitqində o, həmin platformanın əhəmiyyətini və aktuallığını vurğulayıb, qeyd edib ki, “Könül coğrafiyası” – yeni bir konsepsiyanın yaranması deyil, tarixi olaraq formalaşmış sivilizasiya əlaqələrinin dirçəlişi və xalqlarımız arasında qarşılıqlı əlaqənin xüsusi bir renessansıdır. O, həmçinin bildirib ki, artan sayda birgə enerji layihələri və regionun Avrasiyanın əsas logistika mərkəzlərindən birinə çevrilməsi bu prosesin aydın sübutlarıdır. Bundan əlavə, Azərbaycanın Mərkəzi Asiya dövlətlərinin məsləhət görüşlərinin tamhüquqlu iştirakçısı kimi qoşulması daha sıx əməkdaşlığın zəruriliyini təsdiqləyən vacib bir fakt olub. Onun sözlərinə görə, indiki zamanın məntiqi fəaliyyətlərin və tərəfdaşlığın daha yüksək koordinasiyasını tələb edir; bu isə Mərkəzi Asiya ölkələrinin iştirak etdiyi C5 formulunu Azərbaycanın qoşulması ilə C6-ya çevirmiş və siyasi xəritədə Mərkəzi Asiya ilə Cənubi Qafqaz arasında yeni bir əlaqələndirici xətt yaradıb.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin deputatı Azər Allahverənov qeyd edib ki, Azərbaycan Mərkəzi Asiya ölkələri ilə qarşılıqlı əlaqələrini interparlament qrupları vasitəsilə fəal şəkildə inkişaf etdirir. O vurğulayıb ki, Azərbaycanın iştirakı ilə keçirilən yeni formatlı məsləhət görüşləri Mərkəzi Asiya və Azərbaycan münasibətlərində keyfiyyətcə yeni mərhələdir. “Xəzər bizi ayırmır, əksinə birləşdirir,” – deyə o bildirib. Baş verən proseslər fonunda iqtisadi, ekoloji və enerji məsələlərinin həlli, həmçinin Türk Dövlətləri Təşkilatı və digər inteqrasiya formatları çərçivəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi istiqamətində birgə səylər xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti yanında Milli Qurultayın üzvü, siyasi elmlər üzrə namizəd Talqat Kaliyev xatırladıb ki, düz bir il öncə Aktau şəhərində baş vermiş hava qəzasından sonra region xalqlarının səmimi yaxınlığı və həmrəyliyi ortaya çıxmışdı. O, beynəlxalq ekspert mərkəzləri və elmi-analitik strukturlar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb, bu strukturların potensialının hələ tam açılmadığını qeyd edib. Xüsusi diqqətini region təhlükəsizliyi və xarici aktorların iştirakına yönəldərək bir sıra dövlətlərin münaqişələrin həlli və nəqliyyat koridorlarının inkişafına marağını qeyd edib. Onun sözlərinə görə, region ölkələri yüksək texnologiyalı sahələrdə, o cümlədən aviasiya sənayesi və mikroelektronika istehsalında birgə iri layihələr hazırlaya və həyata keçirə bilərlər.
“Bilim Karvoni” (“Bilik Karvanı”) qeyri-dövlət elmi-təhsil müəssisəsinin direktoru Fərhod Tolipov qeyd edib ki, TRASEKA və GUAM kimi formatlar 1990-cı illərdən bəri region dövlətlərinin geosiyasi yaxınlaşma tendensiyalarını əks etdirirdi. O, Azərbaycanın xüsusi rolunu vurğulayıb; ölkə həm Mərkəzi Asiya dövlətləri, həm də Ukrayna və digər ölkələrlə unikallıqla qurulmuş münasibətlər nümayiş etdirir. Azərbaycan beynəlxalq siyasətdə müstəqil və yetkin subyekt kimi ortaya çıxır. Tolipovun sözlərinə görə, Azərbaycanın Qarabağ müharibəsində qələbəsi onun güclü dövlət imicini xeyli möhkəmləndirib, Mərkəzi Asiya ölkələrinin məsləhətləşmə görüşlərinə tamhüquqlu iştirakçı kimi qatılması isə yeni geosiyasi reallığın fenomeni olub.
Bişkekdə yerləşən ATƏT Akademiyasının müəllimi, siyasi elmlər doktoru Emilbek Curayev qeyd edib ki, son illərdə Qırğızıstan ilə Azərbaycan arasındakı əməkdaşlıq olduqca pozitiv müstəvidə inkişaf edir. O vurğulayıb ki, iqtisadi göstəricilər və statistika önəmlidir, lakin dayanıqlı inteqrasiya prosesləri “könüldən gələn” – qarşılıqlı etimad və mədəni yaxınlıq olmadan mümkün deyil. Həmçinin, Curayev Azərbaycanın və Ermənistanın sülh prosesinin təşviqi ilə Qırğızıstan və Tacikistan arasında sərhəd məsələlərinin həllinin regional inkişafın yeni mərhələsinin əsasını təşkil etdiyini qeyd edib. Əməkdaşlığın praktik ifadəsi nümunəsi olaraq isə Qırğızıstan tərəfindən Qarabağın bir şəhərində məktəbin tikintisini göstərib.
Tacikistan Milli Elmlər Akademiyasının Asiya və Avropa Ölkələrinin Problemləri İnstitutunun doktorantı Məhəmməd Şamsuddinov vurğulayıb ki, “Mərkəzi Asiya + Azərbaycan” formatı regional əməkdaşlığı keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qaldırır. O, öncəliklə nəqliyyat və logistika layihələri olmaqla birgə layihələrin coğrafiyasının genişləndirilməsini qeyd edib, həmçinin Cənubi Qafqazın daha geniş regional kontekstdə, o cümlədən Gürcüstan və Ermənistanın mümkün iştirakı ilə, əhatə olunmasının perspektivlərini diqqətə çatdırıb.
Tədbirin yekununda sual-cavab sessiyası keçirilib, iştirakçılar ekspert platformasının gələcək inkişaf istiqamətlərini müzakirə ediblər və müntəzəm görüşlərin davam etdirilməsi barədə razılığa gəliblər.

Состоялась первая встреча экспертной группы «Центральная Азия – Азербайджан (Душевная география)», организованная аналитическим центром STEM. Заседание прошло в онлайн-формате и стало отправной точкой работы новой экспертной платформы, ориентированной на углубление гуманитарного, политического и экономического взаимодействия между странами Центральной Азии и Азербайджаном.
Модератором вебинара выступил директор Центра STEM Орхан Йолчуев. В приветственном слове он подчеркнул значимость и актуальность создания данной платформы, отметив, что «душевная география» – это не появление новой концепции, а возрождение исторически сложившихся цивилизационных связей и своеобразный ренессанс взаимодействия между нашими народами. Он отметил, что растущее количество совместных энергетических проектов и превращение региона в один из ключевых логистических хабов Евразии являются наглядными доказательствами данного процесса. Кроме того, вступление Азербайджана в состав полноправных участников консультативных встреч государств Центральной Азии стало важным подтверждением необходимости более тесного сотрудничества. По его словам, сама логика текущего времени диктует повышенную координацию действий и партнерство, что превратила
формулу C5 с участием стран ЦА, в C6 после присоединения Азербайджана, а на политической карте появилась новая связующая линия между Центральной Азией и Южным Кавказом.
Депутат Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Азер Аллахверанов отметил, что Азербайджан активно взаимодействует со странами Центральной Азии через межпарламентские группы. Он подчеркнул, что новый формат консультативных встреч с участием Азербайджана является качественно новой вехой в отношениях Центральной Азии и Азербайджана. «Каспий не разделяет нас, а, напротив, соединяет», – заявил он. На фоне происходящих процессов особое значение приобретают совместные усилия по решению экономических, экологических и энергетических задач, а также углублению сотрудничества в рамках Организации тюркских государств и других интеграционных форматов.
Кандидат политических наук, член Национального курултая при Президенте Республики Казахстан Талгат Калиев напомнил, что ровно год прошел со времени авиакатастрофы в Актау, когда проявилась искренняя близость и солидарность народов региона. Он подчеркнул важность укрепления сотрудничества между мозговыми центрами и научно-экспертными структурами, потенциал которых пока раскрыт не полностью. Отдельное внимание он уделил вопросам региональной безопасности и вовлеченности внешних акторов, отметив интерес ряда государств к урегулированию конфликтов и развитию транспортных коридоров. По его словам, страны региона способны разрабатывать и реализовывать совместные крупные проекты в высокотехнологичных отраслях, включая авиастроение и производство микроэлектроники.
Директор негосударственного научно-образовательного учреждения «Билим карвони» («Караван знаний») Фарход Толипов отметил, что такие форматы, как ТРАСЕКА и ГУАМ еще с 1990-х годов отражали тенденции геополитического сближения государств региона. Он подчеркнул особую роль Азербайджана, который выстраивает уникальные отношения как со странами Центральной Азии, так и с Украиной и другими государствами. Азербайджан предстает как самостоятельный и зрелый субъект международной политики. Победа Азербайджана в Карабахской войне, по его словам, существенно укрепила его имидж сильного государства, а вступление в консультативные встречи стран Центральной Азии в качестве полноправного участника стало феноменом новой геополитической реальности.
Доктор политических наук, преподаватель Академии ОБСЕ в Бишкеке Эмильбек Джураев отметил, что взаимодействие между Кыргызстаном и Азербайджаном в последние годы развивается в исключительно позитивном ключе. Он подчеркнул, что экономические показатели и статистика важны, однако устойчивые интеграционные процессы невозможны без «душевной составляющей» – взаимного доверия и культурной близости. Он также отметил значимость продвижения мирного процесса между Азербайджаном и Арменией и урегулирования пограничных вопросов между Кыргызстаном и Таджикистаном как основы для нового этапа регионального развития. В качестве примера практического выражения сотрудничества он привел строительство Кыргызстаном школы в одном из городов Карабаха.
Аспирант Института изучения проблем стран Азии и Европы Национальной академии наук Таджикистана Мухаммад Шамсуддинов подчеркнул, что формат «ЦА+Азербайджан» выводит региональное сотрудничество на качественно новый уровень. Он отметил расширение географии совместных проектов, прежде всего транспортно-логистических, а также перспективность вовлечения Южного Кавказа в более широкий региональный контекст, включая возможное участие Грузии и Армении.
В завершение мероприятия состоялась сессия вопросов и ответов, в ходе которой участники обсудили дальнейшие направления развития экспертной платформы и договорились о продолжении регулярных встреч.