2026-cı ildə Azərbaycanın paytaxtı Bakı VII Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumuna ev sahibliyi edəcək.
Bu barədə Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli Təşkənddə keçirilən “Mərkəzi Asiyada mənəvi irs və maarifçilik” adlı beynəlxalq konqresdə çıxış edərkən bildirib.
Nazir vurğulayıb ki, Forum hər iki ildən bir Prezident İlham Əliyev tərəfindən başlanmış “Bakı Prosesi” çərçivəsində keçirilir və hazırda mədəniyyətlərarası qarşılıqlı əlaqə məsələlərinə həsr olunmuş aparıcı qlobal platformalardan biridir.
Adil Kərimlinin sözlərinə görə, VII Forumda cari konqresin yekunları təqdim ediləcək və həmçinin region və dünya üzrə müasir çağırışlar müzakirə olunacaq.

В 2026 году столица Азербайджана, Баку, станет местом проведения VII Всемирного форума межкультурного диалога.
Об этом заявил министр культуры Азербайджана Адиль Керимли, выступая на международном конгрессе «Духовное наследие и просветительство в Центральной Азии» в Ташкенте.
Министр подчеркнул, что Форум проводится раз в два года в рамках «Бакинского процесса», инициированного президентом Ильхамом Алиевым, и сегодня является одной из ведущих глобальных площадок, посвящённых вопросам межкультурного взаимодействия.
По словам Адиля Керимли, на VII Форуме будут подведены итоги нынешнего конгресса, а также рассмотрены региональные и мировые вызовы современности.