COP31 iqlim üzrə beynəlxalq konfransının Türkiyədə keçirilməsi gözlənilir. Buna səbəb Avstraliyanın illik forumun təşkilinə dair namizədliyini geri çəkməsidir.
BMT-nin qaydalarına əsasən, 2026-cı ildə COP-a ev sahibliyi etmək hüququ Avstraliya, Qərbi Avropa ölkələri və digər dövlətləri əhatə edən qrupa məxsusdur. Adətən bu proses konsensus tələb edir, lakin başlangıcda heç bir ölkə geri çəkilmək istəmirdi.
Braziliyada keçirilən COP30 zamanı aparılan danışıqlardan sonra Avstraliya öz nazirinin danışıqlara rəhbərlik etməsi şərti ilə Türkiyənin namizədliyini dəstəkləməyə razılıq verib. Bu razılaşma müşahidəçilər üçün gözlənilməz hesab olunub, çünki ənənəvi olaraq COP-un prezidenti tədbirə ev sahibliyi edən ölkənin nümayəndəsi olur.
Avstraliyanın Baş naziri Entoni Albanese Australian Broadcasting Corporation (ABC) kanalına müsahibəsində əldə olunan kompromisi “mükəmməl nəticə” adlandırıb və bildirib ki, Sakit Okean regionuna aid məsələlər sammitin “diqqət mərkəzində” olacaq.

Международная конференция по климату COP31 теперь ожидается в Турции после того, как Австралия сняла свою кандидатуру на проведение ежегодного форума.
По правилам ООН право организовать COP в 2026 году принадлежит группе стран, включающей Австралию, страны Западной Европы и другие государства. Обычно требуется достижение консенсуса, однако ни одна из стран изначально не хотела уступать.
После переговоров на COP30 в Бразилии Австралия согласилась поддержать кандидатуру Турции при условии, что её министр возглавит переговоры. Такое соглашение стало неожиданностью для наблюдателей, поскольку традиционно президент COP назначается из числа представителей страны-хозяина.
Премьер-министр Австралии Энтони Албаниз назвал достигнутый компромисс с Турцией «выдающимся результатом» в интервью Australian Broadcasting Corporation (ABC), подчеркнув, что вопросы Тихоокеанского региона будут «в центре внимания» саммита.