İsrail və ABŞ-ın prezident Donald Trampın rəhbərliyi altında həyata keçirdiyi birgə addımlar İranın nüvə ambisiyalarını geri salıb. Bu fikri İsrailin xarici işlər naziri Gideon Saar Bakıda Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə birgə keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib. Onun sözlərinə görə, bu proses regionda təhlükəsizliyin səviyyəsinin yüksəlməsinə də töhfə verib. Gideon Saar vurğulayıb ki, İsrail İranın kütləvi qırğın silahlarına, o cümlədən nüvə silahına malik olmasına qəti şəkildə qarşıdır.
“İsrail və Azərbaycan sülhdə maraqlı olan ölkələrdir. Diplomatik münasibətlərin qurulmasından etibarən əlaqələrimiz bir çox sahələrdə əhəmiyyətli dərəcədə genişlənmiş və dərinləşmişdir. Üç il əvvəl Azərbaycanın İsraildə səfirliyinin açılması strateji tərəfdaşlığımızı daha da möhkəmləndirən mühüm addım olmuşdur”, – deyə Gideon Saar qeyd edib.
İsrailin xarici işlər naziri, həmçinin ABŞ prezidenti Donald Trampın vasitəçiliyi ilə Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması prosesində əldə olunan irəliləyiş münasibətilə Azərbaycanı təbrik edib. O bildirib ki, əldə olunan nəticələr Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin balanslaşdırılmış daxili və xarici siyasəti sayəsində mümkün olub. “Prezident İlham Əliyevin müdrik siyasəti olmasaydı, regionda sülh mümkün olmazdı”, – deyə Saar vurğulayıb.
Bununla yanaşı, nazir Azərbaycanın inkişaf və rifah sahəsində əldə etdiyi nəzərəçarpan nailiyyətləri qeyd edib, həmçinin Azərbaycanda yəhudi icmasının sabitlik və təhlükəsizlik şəraitində yaşadığını xüsusi olaraq vurğulayıb. O əlavə edib ki, İsrail xalqı bu dəstəyi yüksək qiymətləndirir.

Joint actions by Israel and the United States under President Donald Trump have set back Iran’s nuclear ambitions, Israeli Foreign Minister Gideon Saar said at a joint press conference with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov in Baku.
According to Saar, these measures have also contributed to increased security in the region. He emphasized that Israel is firmly opposed to Iran possessing any weapons of mass destruction, including nuclear weapons.
“Israel and Azerbaijan are countries committed to peace. Since the establishment of diplomatic relations, our ties have significantly expanded and deepened across many areas. The opening of the Azerbaijani embassy in Israel three years ago was an important step that further strengthened our strategic partnership,” Saar stated.
The Israeli foreign minister also congratulated Azerbaijan on the progress in normalizing relations with Armenia, achieved with the mediation of US President Donald Trump. He stressed that these results were made possible by the balanced domestic and foreign policy of Azerbaijani President Ilham Aliyev. “Without the wise policies of President Ilham Aliyev, there would be no peace in the region,” Saar noted.
He also highlighted the visible achievements of Azerbaijan in its development and prosperity, emphasizing that the Jewish community in Azerbaijan lives in stability and security. The minister added that the people of Israel highly value this support.