Aprelin 17-18-də Sloveniya Respublikası Baş nazirinin müavini, Xarici və Avropa İşlər naziri Tanya Fayonun Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfəri baş tutub. Səfərin elə ilk günü onu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev qəbul edib.
Sloveniya nazirinin sözlərinə görə, onun səfəri regional inkişaf və Avropa ilə ticarət üçün dönüş nöqtəsi ola bilər. Məlum olduğu kimi, son illərdə Balkan yarımadasının işlərində Azərbaycanın rolu və təsiri böyük dərəcədə artmışdır ki, bu da region ölkələrinin Azərbaycan enerji daşıyıcılarının tədarükündən asılılığının artması ilə izah olunur. Lyublyana həmçinin Bakının iştirakı ilə həyata keçirilən qaz və enerji layihələrinə qoşulmaqda maraqlıdır.
Bundan başqa, Sloveniya üçün Azərbaycan təkcə enerji ilə deyil, həm də mineral xammalla zəngin olan, həmçinin Sloveniyadan olan məhsullar üçün potensial satış bazarı olan Xəzər və Mərkəzi Asiya regionuna açılan qapıdır. Sloveniya nazirinin özünün sözlərinə görə, ölkəsi üçün maraq göstərdiyi əsas sahələr aşağıdakı sahələrdir: əczaçılıq, kiçik və orta su elektrik stansiyaları layihələri, fotoelektrik, İKT infrastruktur, elektrotexnika sənayesi, sağlamlıq turizmi və kənd təsərrüfatı.
Sloveniya ilə Azərbaycan arasında ticarət əlaqələri inkişaf edir, lakin ikitərəfli ticarətin həcmi mülayim olaraq qalır. Azərbaycan Sloveniyaya əsasən neft və qaz ixrac edir, Sloveniya isə Azərbaycana sənaye məhsulları, maşın, avadanlıq, kimyəvi maddələr, eləcə də yüksək texnologiyalarla bağlı mallar tədarük edir.
Sloveniya şirkətləri Azərbaycanda nəqliyyat obyektləri, yaşayış kompleksləri və sənaye müəssisələri daxil olmaqla infrastrukturun tikintisi və modernləşdirilməsində iştirak edə bilirlər. Söhbət ilk növbədə Sloveniya şirkətlərinin azad edilmiş Azərbaycan ərazilərindəki layihələrdə iştirakından gedir.
Digər şeylərlə yanaşı Sloveniya universitetləri Azərbaycandan olan tələbələr üçün təhsil proqramları təklif edir. Həmçinin Azərbaycanlı tələbələr də mübadilə proqramlarında və təqaüdlərdə iştirak edə bilirlər ki, bu da ölkələr arasında humanitar əlaqələrin inkişafına kömək edir.
Prezident İlham Əliyevin Tanya Fayonla danışıqları zamanı Orta dəhlizin əhəmiyyəti qeyd olunub. Tərəflər bu dəhlizin Avropa və Çin arasında ticarət-iqtisadi əlaqələrin inkişafında mühüm nəqliyyat arteriyalarından biri olduğu barədə razılığa gəldilər və Sloveniya şirkətləri üçün də əlverişli imkanlar yaradacağı qeyd edildi. Bu çərçivədə Azərbaycan və Sloveniya limanları arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Xüsusilə, Azərbaycan Xəzər dənizi vasitəsilə malların daşınması üçün mühüm qovşaq olan ən böyük limanı olan Ələti fəal şəkildə modernləşdirir. Sloveniya şirkətləri logistika əməliyyatları və yük daşımaları üçün avadanlıqlar da daxil olmaqla liman infrastrukturunun inkişafı üçün həllər təklif edə bilərlər.
Sloveniya Avropada mühüm nəqliyyat mərkəzi kimi mövqeyini gücləndirə biləcək tranzit əlaqələrinin inkişafında maraqlıdır. Gözlənilir ki, ölkələr nəqliyyat infrastrukturu, o cümlədən limanların, dəmir yollarının modernləşdirilməsi, həmçinin hava nəqliyyatı sahəsində əməkdaşlıq edə bilərlər.
İki ölkənin xarici işlər nazirləri T.Fiyon və C.Bayramovun iştirakı ilə keçirilən birgə biznes-forumu iki ölkənin biznes nümayəndələri arasında müntəzəm görüşlərin keçirilməsi qərarına gələrək yekunlaşıb. Bayramov həmçinin Sloveniya biznesinin nümayəndələrini Qarabağ və Şərqi Zəngəzur regionlarında bərpa və yenidənqurma üzrə cari təşəbbüslərdə, xüsusilə, potensial investisiya layihələrinin öyrənilməsi yolu ilə fəal iştirak etməyə dəvət edib.
Qarşılıqlı əlaqələrin inkişafında turizm sektorunun böyük potensialı qeyd edilib. Sloveniya turizm sahəsini fəal inkişaf etdirir və Azərbaycandan turistlərin cəlb edilməsində, həmçinin qarşılıqlı turist axınının inkişafında maraqlıdır. Məlumdur ki, Sloveniya turizm şirkətləri iki ölkə arasında turizmin inkişafı üçün azərbaycanlı tərəfdaşlarla işləyir.
Azərbaycan Lyublyana ilə əlaqələrdə və Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıqda öz mövqeyini möhkəmləndirməkdə maraqlıdır. Deyilənlər ölkələr arasında qarşılıqlı maraqlara əsaslanan məhsuldar dialoqun inkişafına şərait yaradır.

17-18 апреля состоялся официальный визит заместителя премьер-министра, министра иностранных и европейских дел Республики Словения Таню Файон в Азербайджанскую Республику. В первый же день визита ее принял президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
По словам словенского министра, ее визит может стать переломным для регионального развития и торговли с Европой. Как известно, в последние годы роль и влияние Азербайджана в делах Балканского полуострова в значительной степени возросла, что объясняется в том числе растущей зависимости стран региона от поставок азербайджанских энергоносителей. Любляна также заинтересована в приобщении к проектам в газовой и энергетической сфере, реализуемых с участием Баку.
Кроме того, для Словении Азербайджан является воротами в Каспийский и Центрально-Азиатский регион, богатые не только энергетическим, но и минеральным сырьем, а также являющимися потенциальным рынком сбыта для продукции из Словении. По словам самого словенского министра для ее страны ключевыми сферами, где она демонстрирует интерес являются следующие направления: фармацевтика, проекты малых и средних гидроэлектростанций, фотоэлектрика, ИКТ-инфраструктура, электротехническая промышленность, оздоровительный туризм и сельское хозяйство.
Торговые отношения между Словенией и Азербайджаном развиваются, но объём двусторонней торговли остаётся умеренным. Азербайджан экспортирует в Словению в основном нефть и газ, а Словения поставляет в Азербайджан промышленную продукцию, машины, оборудование, химикаты, а также товары, связанные с высокими технологиями.
Словенские компании могут участвовать в строительстве и модернизации инфраструктуры в Азербайджане, включая транспортные объекты, жилые комплексы и промышленные предприятия. Прежде всего речь идет об участии словенских компаний в проектах на освобожденных азербайджанских территориях.
Помимо всего прочего, словенские университеты предлагают образовательные программы для студентов из Азербайджана. Азербайджанские студенты также могут участвовать в обменных программах и стипендиях, что способствует развитию гуманитарных связей между странами.
В ходе переговоров президента Ильхама Алиева с Таней Файон было отмечено значение Среднего коридора. Стороны сошлись на том, что этот коридор является одной из важных транспортных артерий в развитии торгово-экономических связей между Европой и Китаем, и отмечено, что он создаст благоприятные возможности и для словенских компаний. В этом контексте были обсуждены вопросы сотрудничества между портами Азербайджана и Словении.
В частности, Азербайджан активно модернизирует свой крупнейший порт - Алят, который является важным узлом для транспортировки товаров через Каспийское море. Словенские компании могут предложить решения для развития портовой инфраструктуры, включая оборудование для логистических операций и грузоперевозок.
Словения заинтересована в развитии транзитных связей, которые могут укрепить её позиции как важного транспортного хаба в Европе. Ожидается, что страны могут сотрудничать в сфере транспортной инфраструктуры, включая модернизацию портов, железных дорог, а также авиасообщение.
Совместный бизнес-форум состоявшийся при участии глав МИД двух стран Т. Фийон и Д. Байрамова завершился принятием решения о проведении регулярных встреч между представителями бизнеса двух стран. Байрамов также пригласил представителей словенского бизнеса активно участвовать в текущих инициативах по восстановлению и реконструкции в регионах Карабах и Восточный Зангезур в Азербайджане, в частности, путем изучения потенциальных инвестиционных проектов.
Был отмечен большой потенциал туристического сектора в развитии взаимных контактов. Словения активно развивает туристическую сферу и заинтересована в привлечении туристов из Азербайджана, а также в развитии взаимных туристических потоков. Известно, что словенские туристические компании работают с азербайджанскими партнёрами для развития туризма между двумя странами.
Азербайджан заинтересован в связях с Любляной и для упрочения своих позиций во взаимодействии с Европейским Союзом. Сказанное создает условие для развития продуктивного диалога между странами, основанного на взаимном интересе.