Bu gün STEM Analitik Mərkəzi Böyük Britaniyanın Özbəkistandakı Səfirliyinin Siyasi Məsələlər və İctimai Diplomatiya şöbəsi rəhbərinin müavini Bekzod Kozakovu Mərkəzi Asiyanın artan strateji rolu, regional bağlılıq məsələləri və Avrasiya məkanında yeni çoxtərəfli əməkdaşlıq formatlarına həsr olunmuş ekspert müzakirəsi çərçivəsində qəbul edib.
Özbəkistan Azərbaycanla tarixi, mədəni və geosiyasi əlaqələrlə bağlı olan yaxın tərəfdaş kimi STEM Analitik Mərkəzinin analitik gündəmində mühüm yer tutur. Son bir il ərzində əməkdaşlıq qarşılıqlı anlaşma memorandumu imzalanması, birgə tədqiqatların həyata keçirilməsi və ekspert görüşlərinin təşkili vasitəsilə institusionallaşdırılmış, bununla da uzunmüddətli tərəfdaşlıq üçün möhkəm zəmin formalaşdırılmışdır.
Müzakirələrin açar elementi Azərbaycanının iştirakı ilə C5+1 modelinin genişlənməsi kimi formalaşan C6 formatı olub ki, bu da regionda siyasi və iqtisadi inteqrasiyanın dərinləşməsini əks etdirir. Ayrı-ayrılıqda Cənub Qafqazı ilə Mərkəzi Asiya arasında nəqliyyat və iqtisadi bağlılığı gücləndirən strateji istiqamət kimi Orta Dəhlizin inkişafına xüsusi diqqət yetirilib.
İştirakçılar logistika infrastrukturunun inkişafının, ümumi əmək bazarının formalaşdırılmasının və iqtisadi qarşılıqlı fəaliyyətin dayanıqlı regional inkişafın əsas amilləri, eləcə də regionun qlobal iqtisadiyyata daha dərin inteqrasiyasının mühüm şərtləri olduğunu vurğulayıblar.
STEM Analitik Mərkəzi regional sabitliyin və qarşılıqlı bağlılığın möhkəmləndirilməsi məqsədilə özbək və beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlığın davam etdirilməsini planlaşdırır.

Сегодня аналитический центр STEM принял заместителя руководителя отдела по политике и публичной дипломатии Посольства Великобритании в Узбекистане Бекзода Козакова  для экспертной дискуссии, посвящённой возрастающей стратегической роли Центральной Азии, вопросам региональной связности и новым многосторонним форматам взаимодействия в Евразии.
Узбекистан занимает важное место в аналитической повестке центра STEM как близкий партнёр Азербайджана, связанный с ним историческими, культурными и геополитическими отношениями. В течение последнего года сотрудничество было институционализировано через подписание меморандума о взаимодействии, реализацию совместных исследований и проведение экспертных встреч, заложивших основу для долгосрочного партнёрства.
Ключевым элементом обсуждения стал формирующийся формат C6 как расширение модели C5+1 с участием Азербайджана, отражающий углубление политической и экономической интеграции региона. Отдельное внимание было уделено развитию Срединного коридора как стратегического направления, усиливающего транспортную и экономическую связность между Южным Кавказом и Центральной Азией.
Участники подчеркнули значимость развития логистической инфраструктуры, общего рынка труда и экономического взаимодействия как факторов устойчивого регионального развития и более глубокой интеграции региона в глобальную экономику.
Аналитический центр STEM планирует продолжать сотрудничество с узбекскими и международными партнёрами в интересах укрепления региональной стабильности и взаимосвязанности.