STEM Analitik Mərkəzinin direktoru Orxan Yolçuyev Daşkənddə keçirilən Vətəndaş Cəmiyyəti Həftəsi (Civil Society Week) forumunda çıxış edərək “Analitik mərkəzlərin demokratik idarəetmənin və şəffaflığın gücləndirilməsində rolu” mövzusunda dəyirmi masada iştirak edib.
Çıxışı zamanı o, Azərbaycanda analitik mərkəzlərin (think tanklərin) inkişaf mərhələlərindən ətraflı bəhs edərək, onların müstəqil və ekspert baxımından əhəmiyyətli institutlar kimi formalaşmasının mürəkkəb yol keçdiyini vurğulayıb. Orxan Yolçuyev qeyd edib ki, Azərbaycanın Qarabağ müharibəsində qazandığı Qələbə analitik mərkəzlərin fəallaşmasına, tədqiqat mövzularının genişlənməsinə və qərarların qəbulunda rolunun artmasına mühüm təkan verib. O, həmçinin bildirib ki, müasir Azərbaycan analitik mərkəzləri getdikcə daha çox sübutlara əsaslanan analitik yanaşmadan istifadə edir və dövlət qurumlarına siyasətin təhlili, formalaşdırılması və qiymətləndirilməsi prosesində dəstək göstərir.
Forum iştirakçıları STEM Analitik Mərkəzinin fəaliyyətinə, xüsusilə Mərkəzi Asiya və Azərbaycan ekspertlərini bir araya gətirən “Mənəvi Coğrafiya” platformasına, eləcə də regional ekspert dialoqunun inkişafına yönəlmiş digər layihələrə böyük maraq göstəriblər.
Müzakirənin sonunda iştirakçılar xatirəvi qrup fotosu çəkdirərək, regionun analitik mərkəzləri arasında gələcək əməkdaşlığın demokratik idarəetmənin dayanıqlılığının gücləndirilməsi və hesabatlılığın artırılması baxımından vacibliyini vurğulayıblar.

Директор аналитического центра STEM Орхан Ёлчуев выступил на форуме Неделя гражданского общества (Civil Society Week) в Ташкенте, приняв участие в круглом столе на тему «Роль аналитических центров в укреплении демократического управления и прозрачности».
В своём выступлении он подробно рассказал об эволюции аналитических центров (think tanks) в Азербайджане, подчеркнув сложный путь их развития и укрепления как независимых и экспертно значимых институтов. Орхан Ёлчуев отметил, что Победа Азербайджана в Карабахской войне стала важным стимулом для активизации аналитических центров, расширения тематики исследований и повышения их роли в процессе выработки решений. Он подчеркнул, что современные азербайджанские аналитические центры всё активнее используют подход, основанный на доказательной аналитике, оказывая поддержку государственным структурам в анализе, формировании и оценке политики.
Участники форума проявили большой интерес к деятельности STEM, особенно к таким инициативам, как «Душевная география» — платформе сотрудничества экспертов из Центральной Азии и Азербайджана, а также другим проектам центра, направленным на развитие регионального экспертного диалога.
В завершение дискуссии участники сделали памятное групповое фото, отметив важность дальнейшего сотрудничества аналитических центров региона для укрепления устойчивого демократического управления и повышения подотчётности.