STEM Mərkəzinin analitiki Nərgiz Məmmədova Türkiyənin A News xəbər kanalına müsahibə verib. Müsahibədə o, Ukraynada davam edən müharibənin cari dinamikası, onun gələcək inkişaf ssenariləri və ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə münaqişənin sülh yolu ilə həlli perspektivləri barədə danışıb.
Söhbət zamanı ekspert qeyd edib ki, ABŞ Prezidenti Donald Tramp üçün əsas prioritet konkret razılaşmanın (deal) əldə edilməsi olub, nəinki onun uzunmüddətli siyasi və ya institusional nəticələri. Nərgiz Məmmədovanın sözlərinə görə, bu yanaşma beynəlxalq vasitəçilik və münaqişələrin həlli sistemində dərin transformasiyanın olduğunu göstərir.
Analitik vurğulayıb ki, Tramp administrasiyası faktiki olaraq ənənəvi çoxşaxəli institutları — BMT və ATƏT-i ikinci plana keçirib və Avropa İttifaqını danışıqlar prosesinin xaricinə çıxarmağa çalışır. Eyni zamanda, onun qiymətləndirməsinə görə, bu strategiya praktik nəticəlilik nümayiş etdirir.
Ekspert diplomatik danışıqların coğrafiyasının dəyişməsinə də diqqət çəkib. Əvvəllər sülh təşəbbüsləri üçün əsas mərkəzlər kimi Brüssel, Cenevrə və Vyana qəbul olunurdusa, hazırda yeni bir trend formalaşır: danışıqlar prosesi getdikcə daha çox Vaşinqtonda və ya Fars Körfəzi ölkələrində — Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Səudiyyə Ərəbistanı və Qətər kimi platformalarda keçirilir. Məsələn, yaxınlarda Misirdə keçirilmiş sülh sammiti də göstərilə bilər.
Nərgiz Məmmədova bildirib ki, adı çəkilən bütün ölkələr ABŞ üçün strateji əhəmiyyətli iqtisadi tərəfdaşlardır və bu, onların beynəlxalq vasitəçilik proseslərində artan roluna birbaşa təsir göstərir.
Müsahibənin tam mətni ilə aşağıdakı linkdən tanış olmaq olar: https://www.youtube.com/watch?v=8GxAstMrx80&list=PLOZm6lfVKtocclZ5Q0eH0MLGmUWjqBUD5&index=1

Аналитик центра STEM Наргиз Мамедова дала интервью турецкому новостному телеканалу A News, в ходе которого она рассказала о текущей динамике войны в Украине, возможные сценарии её дальнейшего развития, а также перспективы мирного урегулирования конфликта при посредничестве Соединённых Штатов.
В ходе беседы эксперт отметила, что для президента США Дональда Трампа ключевым приоритетом является достижение конкретной сделки (deal), а не её долгосрочные политические или институциональные последствия. По словам Наргиз Мамедовой, данный подход свидетельствует о глубокой трансформации сложившейся системы международного посредничества и урегулирования конфликтов.
Аналитик подчеркнула, что администрация Трампа фактически отодвинула на второй план традиционные многосторонние институты, такие как ООН и ОБСЕ, а также стремится вывести Европейский союз за рамки переговорного процесса. При этом, по её оценке, данная стратегия демонстрирует практическую результативность.
Эксперт также обратила внимание на изменение географии дипломатических переговоров. Если ранее ключевыми площадками для мирных инициатив традиционно выступали Брюссель, Женева и Вена, считавшиеся центрами международной дипломатии, то сегодня наблюдается формирование нового тренда. Переговорные процессы всё чаще проходят либо непосредственно в Вашингтоне, либо на площадках стран Персидского залива, включая Объединённые Арабские Эмираты, Саудовскую Аравию и Катар. В качестве примера был также упомянут недавний саммит мира, состоявшийся в Египте.
Наргиз Мамедова отметила, что все указанные страны являются стратегически важными экономическими партнёрами США, что, по её мнению, напрямую влияет на их возрастающую роль в процессах международного посредничества.