STEM Analitik Mərkəzi regionun aparıcı tədqiqat qurumları ilə əməkdaşlığını daha da gücləndirməkdə davam edir. Növbəti Anlaşma Memorandumu Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər fakültəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Regional Münasibətlərin Öyrənilməsi (Questioning Regional Affairs) Mərkəzi ilə imzalanmışdır. Sənədi STEM-in rəhbəri Orxan Yolçuyev və mərkəzin direktoru, Beynəlxalq Münasibətlər və Dünya İqtisadiyyatı fakültəsinin kafedra müdirinin müavini Adilbek A. Ermekbayev imzalayıblar.
Tərəflər regional və beynəlxalq gündəmin, xüsusilə Mərkəzi Asiyada baş verən siyasi və sosial proseslərin dərin elmi təhlilinə yönəlmiş birgə tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi barədə razılığa gəliblər. Əməkdaşlığın əsas məqsədi – regionun daha dayanıqlı və tarazlı inkişafına töhfə verə biləcək tövsiyələrin hazırlanması məqsədilə akademik resursların və tədqiqat təcrübəsinin birləşdirilməsidir.
Regional Münasibətlərin Öyrənilməsi Mərkəzi Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər fakültəsi nəzdində yaradılmış müstəqil və qeyri-kommersiya təyinatlı təhsil-tədqiqat qurumudur. Mərkəz beynəlxalq standartlara uyğun fəaliyyət göstərərək praktik, elmi, tədris və innovativ istiqamətləri inteqrasiya edir. Onun fəaliyyətində tədqiqatların keyfiyyəti və sosial məsuliyyət prinsipləri xüsusi yer tutur.
STEM rəhbəri Orxan Yolçuyev bildirib:
“Regional Münasibətlərin Öyrənilməsi Mərkəzi kimi mütərəqqi bir tədqiqat mərkəzi ilə əməkdaşlıq, mərkəzlərarası dialoqun genişlənməsi və gənclərin ekspert icmasına cəlb olunması baxımından yeni imkanlar açır.”
Gələcək əməkdaşlıq akademik dairələrlə analitik mərkəzlər arasında davamlı elmi əlaqələrin qurulmasının vacibliyini bir daha ön plana çıxarır.
İmzalanmış memorandum hər iki tərəfin açıq dialoq, akademik azadlıq və elmi biliklərin regionların inkişaf proseslərinə inteqrasiyası prinsiplərinə sadiqliyini əks etdirir.

Аналитический центр STEM продолжает укреплять сотрудничество с ведущими исследовательскими организациями региона. Очередной меморандум о взаимопонимании был подписан с Центром Questioning Regional Affairs, функционирующим на базе факультета международных отношений КазНУ им. аль-Фараби . Документ подписали глава STEM Орхан Йолчуйев и директор центра, заместитель кафедры факультета международных отношений и мировой экономики Ермекбаев А.А.
Стороны договорились о реализации совместных научных проектов, направленных на углубление анализа региональной и международной повестки, особенно в контексте политических и социальных процессов, происходящих в Центральной Азии. Цель сотрудничества — объединить академические ресурсы и исследовательский опыт для разработки рекомендаций, способных содействовать более устойчивому и сбалансированному развитию региона.
Центр Questioning Regional Affairs является независимым, некоммерческим образовательным учреждением, созданным при факультете международных отношений КазНУ им. аль-Фараби. Центр активно работает по международным стандартам, интегрируя практику, науку, образование и инновации. Особое внимание в деятельности центра уделяется качеству исследований и социальной ответственности.
«Сотрудничество с таким прогрессивным исследовательским центром, как Questioning Regional Affairs, открывает новые горизонты для междисциплинарного диалога и вовлечения молодежи в экспертное сообщество», — отметил Орхан Йолчуйев.
Будущее сотрудничество подчеркивает значимость создания устойчивых академических связей с аналитическими центрами.
Меморандум отражает общую приверженность обеих сторон принципам открытого диалога, академической свободы и интеграции научного знания в реальные процессы развития регионов.