STEM Analitik Mərkəzi regionun aparıcı tədqiqat qurumları ilə əməkdaşlığını daha da gücləndirməkdə davam edir. Növbəti Anlaşma Memorandumu Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər fakültəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Regional Münasibətlərin Öyrənilməsi (Questioning Regional Affairs) Mərkəzi ilə imzalanmışdır. Sənədi STEM-in rəhbəri Orxan Yolçuyev və mərkəzin direktoru, Beynəlxalq Münasibətlər və Dünya İqtisadiyyatı fakültəsinin kafedra müdirinin müavini Adilbek A. Ermekbayev imzalayıblar.
Tərəflər regional və beynəlxalq gündəmin, xüsusilə Mərkəzi Asiyada baş verən siyasi və sosial proseslərin dərin elmi təhlilinə yönəlmiş birgə tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi barədə razılığa gəliblər. Əməkdaşlığın əsas məqsədi – regionun daha dayanıqlı və tarazlı inkişafına töhfə verə biləcək tövsiyələrin hazırlanması məqsədilə akademik resursların və tədqiqat təcrübəsinin birləşdirilməsidir.
Regional Münasibətlərin Öyrənilməsi Mərkəzi Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər fakültəsi nəzdində yaradılmış müstəqil və qeyri-kommersiya təyinatlı təhsil-tədqiqat qurumudur. Mərkəz beynəlxalq standartlara uyğun fəaliyyət göstərərək praktik, elmi, tədris və innovativ istiqamətləri inteqrasiya edir. Onun fəaliyyətində tədqiqatların keyfiyyəti və sosial məsuliyyət prinsipləri xüsusi yer tutur.
STEM rəhbəri Orxan Yolçuyev bildirib:
“Regional Münasibətlərin Öyrənilməsi Mərkəzi kimi mütərəqqi bir tədqiqat mərkəzi ilə əməkdaşlıq, mərkəzlərarası dialoqun genişlənməsi və gənclərin ekspert icmasına cəlb olunması baxımından yeni imkanlar açır.”
Gələcək əməkdaşlıq akademik dairələrlə analitik mərkəzlər arasında davamlı elmi əlaqələrin qurulmasının vacibliyini bir daha ön plana çıxarır.
İmzalanmış memorandum hər iki tərəfin açıq dialoq, akademik azadlıq və elmi biliklərin regionların inkişaf proseslərinə inteqrasiyası prinsiplərinə sadiqliyini əks etdirir.

The STEM Analytical Center continues to strengthen its cooperation with leading research organizations in the region. Another Memorandum of Understanding (MoU) has been signed with the Center for Questioning Regional Affairs, which operates under the Faculty of International Relations at Al-Farabi Kazakh National University (KazNU). The document was signed by the Head of STEM, Orkhan Yolchuyev, and the Director of the Center, A.A. Yermekbayev, who also serves as Deputy Head of the Department of International Relations and World Economy.
The parties agreed to implement joint scientific projects aimed at deepening the analysis of regional and international agendas, especially in the context of political and social processes taking place in Central Asia. The purpose of the cooperation is to combine academic resources and research expertise to develop recommendations that can contribute to more sustainable and balanced development of the region.
The Center for Questioning Regional Affairs is an independent, non-profit educational institution established within the Faculty of International Relations of Al-Farabi Kazakh National University. The center actively operates in accordance with international standards, integrating practice, science, education, and innovation. Particular attention in its activities is given to the quality of research and social responsibility.
“Cooperation with such a progressive research center as Questioning Regional Affairs opens new horizons for interdisciplinary dialogue and for engaging youth in the expert community,” said Orkhan Yolchuyev.
The future cooperation underscores the importance of establishing sustainable academic ties with analytical and research centers.
The Memorandum reflects the shared commitment of both parties to the principles of open dialogue, academic freedom, and the integration of scientific knowledge into real regional development processes.