STEM analitik mərkəzində beynəlxalq münasibətlər, konfliktologiya və postsovet məkanında təhlükəsizlik məsələləri üzrə tanınmış rumıniyalı ekspert, professor Yulian Kifu ilə görüş keçirilib. Professor Kifu Buxarestdə Milli Müdafiə Universitetini və Milli Siyasi və İnzibati Elmlər Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər Fakültəsini təmsil edir. O, həmçinin bundan əvvəl Rumıniya prezidentinin müdafiə və milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşaviri vəzifəsində də çalışıb.
STEM analitik mərkəzinin beynəlxalq əlaqələr üzrə aparıcı eksperti Nərgiz Məmmədova qonağı salamlama nitqi ilə çıxış edib. O, çıxışında Azərbaycan və Rumıniya arasında ikitərəfli əlaqələrin əhəmiyyətini vurğulayıb:
O qeyd etdi ki, "İki ölkə arasında əlaqələr dinamik şəkildə inkişaf edir və bu əlaqələri Cənubi Qafqaz regionları ilə Qara dəniz arasındakı əlaqə kontekstində nəzərdən keçirmək olar. Rumıniya mühüm siyasi xarakter daşıyan və Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan ilk ölkələrdən biri olub".
Professor Kifu təqdimatında Ukraynadakı müharibənin Şərqi Avropa və regional təhlükəsizlik arxitekturası üçün fəsadlarına diqqət yetirərək, aktual geosiyasi problemlərin geniş spektrini əhatə edib. O qeyd edib ki, beynəlxalq nizamın əsas prinsipləri təhlükə altındadır.
O qeyd etdi ki, "Ən yaxşı ssenari həmişə Ukraynanın istədiyidir: NATO-nun bir hissəsi olmaq, öz demokratiyasını qorumaq və müvafiq təminatlar almaq. Ən pis ssenari Rusiyanın məqsədlərinin həyata keçirilməsidir. Yeri gəlmişkən, bu məqsədlər heç vaxt gündəmdən çıxarılmayıb. Bu, dənizə çıxışı olmayan Ukrayna, sıxışdırılmış hökumət, neytrallıq, hərbi qüvvələrin olmaması və Rusiyanın böyük dövlət kimi tanınması deməkdir. Amma bu gün bu məqsədlərin heç birinə nail olunmayıb", - deyə o vurğulayıb.
Kifu tranzit marşrutlarının dəyişdirilməsi kontekstində infrastruktura və logistikaya xüsusi diqqət yetirib: "Rumıniya, qismən Birinci Dünya Müharibəsindən sonra daha çox neft sektoru sayəsində iqtisadi yüksəliş əldə edərək, inkişaf etmiş infrastruktura malikdir. Bu böyük iqtisadi artım dövrü idi və o zaman bir çox layihələrə start verildi. Ancaq bu gün yeni alternativ vasitələrə ehtiyac var. Bu, Qara dənizlə Baltik dənizi arasında rəqabət deyil. Bizim Üç Dəniz təşəbbüsü var və əsas vəzifə bu regionları birləşdirmək, logistikanı və strateji dayanıqlığı yaxşılaşdırmaqdır”.
O, Rumıniyanın son təcrübəsindən də konkret misallar paylaşdı: "Bizdə qaydalar yeni səviyyədə dəyişdirildi. Rumıniya üzərindən tranzitin açılması və optimallaşdırılması üçün bütün qanunvericilik bazası dəyişdi. Biz Konstansa limanının və Dunay limanlarının imkanlarını gücləndirdik. Əvvəllər onlar həcmlərin öhdəsindən gələ bilmirdilər. Müəyyən bir məqamda biz Dunayda körpülərdən sürətli şəkildə çatdırılmalar təşkil etməli olurduq. Vaxt çatmırdı və şərait bizi cəld qərarlar qəbul etməyə sövq etdirdi. Biz barjaları müşayiət etmək üçün mütəxəssislər işə götürürdük - axı sadəcə barjı götürüb yola salmaq olmaz. Bu sistematik yanaşma tələb edir".
Professor Kifu ekspertlərin və STEM Mərkəzinin təcrübəçilərinin suallarını cavablandırıb. İştirakçılar “Üç dəniz” təşəbbüsü çərçivəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi perspektivləri, təhlükəsizlik sistemlərinin qlobal transformasiyasının təsiri, cari çağırışlar kontekstində regional tərəfdaşlığın rolu ilə maraqlanıblar.
Görüşün sonunda iştirakçılar region ölkələri arasında peşəkar dialoqun və qarşılıqlı anlaşmanın genişləndirilməsi baxımından belə görüşlərin əhəmiyyətini qeyd edərək, xatirə şəkli çəkdirdilər.

В аналитическом центре STEM состоялась встреча с профессором Юлианом Кифу — известным румынским экспертом по международным отношениям, конфликтологии и вопросам безопасности в постсоветском пространстве. Профессор Чифу представляет Национальный университет обороны и факультет международных отношений Национального университета политических и административных наук в Бухаресте. Он также ранее занимал пост советника Президента Румынии по вопросам обороны и национальной безопасности.
С приветственным словом к гостю обратилась ведущий эксперт по международным отношениям аналитического центра STEM Наргиз Мамедова. В своём выступлении она подчеркнула значимость двусторонних связей между Азербайджаном и Румынией:
«Отношения между двумя странами динамично развиваются и их можно рассматривать в контексте связки регионов Южного Кавказа и Чёрного моря. Румыния была одной из первых стран, признавших независимость Азербайджана, что носит важный политический характер», — отметила она.
В своём докладе профессор Кифу затронул широкий круг актуальных геополитических вопросов, сосредоточившись на последствиях войны в Украине для Восточной Европы и региональной архитектуры безопасности. Он отметил, что на карту поставлены базовые принципы международного порядка.
«Наилучший сценарий — это всегда то, чего хочет Украина: быть частью НАТО, сохранить свою демократию и получить соответствующие гарантии. Наихудший сценарий — реализация целей России. Эти цели, между прочим, никогда не были сняты с повестки. Это означает: Украина без выхода к морю, подавленное правительство, нейтралитет, отсутствие военных сил и признание России как великой державы. Но сегодня ни одна из этих целей так и не была достигнута», — подчеркнул он.
Особое внимание Кифу уделил инфраструктуре и логистике в контексте изменения маршрутов транзита:
«Румыния имеет развитую инфраструктуру, отчасти благодаря экономическому подъему после Первой мировой войны — во многом за счёт нефтяного сектора. Это было время крупнейшего экономического роста, и многие объекты были заложены тогда. Однако сегодня нужны новые альтернативные инструменты. Это не соревнование между Чёрным морем и Балтийским. У нас есть инициатива трёх морей, и ключевая задача — связать эти регионы, улучшить логистику и стратегическую устойчивость».
Он также поделился конкретными примерами из недавней румынской практики:
«У нас были модифицированы правила на новом уровне. Вся нормативно-правовая база изменилась для того, чтобы разблокировать и оптимизировать транзит через Румынию. Мы усилили возможности порта Констанца и дунайских портов. Ранее они не справлялись с объёмами. В какой-то момент приходилось организовывать поставки через мосты на Дунае в ускоренном порядке — времени не хватало, и обстоятельства нас подталкивали к быстрым решениям. Мы нанимали специалистов, чтобы сопровождать баржи — ведь нельзя просто взять баржу и отправить её в путь. Это требует системного подхода».
Профессор Кифу ответил на вопросы экспертов и стажёров центра STEM. Участников интересовали перспективы укрепления сотрудничества в рамках инициативы «Трёх морей», влияние глобальной трансформации систем безопасности, а также роль региональных партнёрств в условиях текущих вызовов.
В завершение встречи участники сделали памятное фото, отметив важность подобных встреч для расширения профессионального диалога и взаимопонимания между странами региона.