STEM Analitik Mərkəzinin beynəlxalq münasibətlər üzrə eksperti Nərgiz Məmmədova CBC televiziya kanalında yayımlanan “Xarici siyasətin aspektləri” verilişində çıxış edərək ABŞ Prezidenti Donald Trampın “Sülh Şurası” təşəbbüsü fonunda formalaşan yeni geosiyasi reallıqları və Azərbaycanın bu təşəbbüsün təsisçi ölkələrindən biri kimi rolunu müzakirə edib.
Məmmədova ABŞ və Azərbaycan liderləri arasında yüksək səviyyəli etimadın və sinerjinin mövcudluğunu qeyd edərək, hazırda iki ölkə arasında strateji saziş üzərində fəal iş aparıldığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, yaxın zamanda biznes nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərinin planlaşdırılması ikitərəfli münasibətləri keyfiyyətcə yeni mərhələyə çıxarır.
Ekspert, həmçinin “Sülh Şurası”nın sabitlik və sülhün təşviqinə real töhfə verə bilən yeni bir beynəlxalq təşkilat kimi tanındığını diqqətə çatdırıb. Azərbaycanın bu platformada iştirakı Bakının etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyini nümayiş etdirir, ölkənin beynəlxalq arenadakı imicini gücləndirir və onun yalnız regional deyil, eyni zamanda qlobal təşəbbüslərdə də fəal iştirak etdiyini təsdiqləyir.
Ətraflı məlumat üçün linkə baxa bilərsiniz:  https://www.youtube.com/watch?v=YkskWtZzKt8&list=PLo-7yss6M6XMImk6mq5mZnvXg1I9ZP_lU&index=1

Nargiz Mamedova, an expert in international relations at the STEM Analytical Center, spoke on the program Aspects of Foreign Affairs on SBS Television, addressing the emergence of new geopolitical realities in the context of US President Donald Trump’s initiative, the “Board of Peace,” and Azerbaijan’s role as a founding member.
Mamedova emphasized the high level of trust and synergy between the leadership of the United States and Azerbaijan, noting that active work is currently underway on a strategic agreement between the two countries. She highlighted that a business delegation’s visit to Azerbaijan is being prepared, which, in her view, signals a significant advancement in bilateral relations.
The expert further underscored that the “Board of Peace” is recognized as a new organization with the potential to contribute substantively to regional stability and global peace. Azerbaijan’s participation demonstrates Baku’s reliability as a partner and enhances the country’s international profile, confirming its engagement not only in regional but also in global initiatives.