STEM Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə, bu ilin mart ayında Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin Bakıya planlaşdırılan səfərinə həsr olunmuş “Bakı və Astana: müttəfiqlik münasibətləri və iqtisadi perspektivlər” adlı vebinar keçirilib.
Tədbir zamanı ikitərəfli münasibətlərin mövcud vəziyyəti qiymətləndirilib, prioritet istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq məsələləri və iki ölkənin Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyəti müzakirə olunub.
Vebinarda Azərbaycan tərəfindən STEM Mərkəzinin direktoru Orxan Yolçuyev, hərbi ekspert, STEM Mərkəzinin aparıcı analitiki Aqil Rüstəmzadə və “Cənubi Qafqaz” politoloqlar klubunun rəhbəri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru İlqar Vəlizadə iştirak ediblər.
Qazaxıstan tərəfindən vebinarın iştirakçıları – Tətbiqi Etnopolitik Araşdırmalar İnstitutunun rəhbəri, siyasi elmlər doktoru Talqat Kaliyev, Qazaxıstan Strateji Tədqiqatlar İnstitutunun beynəlxalq təhlükəsizlik şöbəsinin baş eksperti Emin Cabbaov, politoloq Zamir Karajanov, Maksut Narikbayev adına Universitetin professoru İkboljon Koraboyev və L.N. Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetinin PhD namizədi Aygerim Baxtiyarova olublar.
Ekspertlər Azərbaycan və Qazaxıstan arasında əməkdaşlığın vəziyyətinə təsir edən xarici amilləri, iki ölkənin təhlükəsizliyi üçün mövcud riskləri müzakirə edib, onların qarşısının alınması üçün effektiv mübarizə üsullarını nəzərdən keçirib və Bakı ilə Astananın münasibətlərinin inkişafı üçün konkret təkliflərlə çıxış ediblər.

При организации центра STEM прошел вебинар, «Баку и Астана: союзнические отношения и экономические перспективы» посвященный, планируемому визиту президента Казахстана Касым-Жомарт Токаева в Баку в марте этого года.
В ходе мероприятия была дана оценка  текущему состоянию двусторонних отношений, обсуждены вопросы для сотрудничества в приоритетных направлениях и взаимодействия двух стран в рамках Организации тюркских государств.
На вебинаре с азербайджанской стороны приняли участие директор центра STEM Орхан Йолчуев,  военный эксперт, ведущий аналитик центра STEM Агиль Рустамзаде и  глава клуба политологов «Южный Кавказ», доктор философии по экономике Ильгар Велизаде.
Участниками вебинара из Казахстана стали - руководитель Института прикладных этнополитических исследований, доктор политических наук Талгат Калиев, главный эксперт отдела международной безопасности КИСИ Эмин Джаббаров,  политолог Замир Каражанов, профессор Университета им. Максута Нарикбаева Икболжон Корабоев и Ph.D. кандидат из Евразийского национального университета им. Льва Гумилева Айгерим Бахтиярова.  Эксперты затронули вопросы внешних факторов, которые влияют на состояние сотрудничества Азербайджана и Казахстана, а также рассмотрели существующие риски для безопасности двух стран, обсудили методы эффективной борьбы с ними и выступили с конкретными предложениями для роста развития отношений между Баку и Астаной.