6 avqust tarixində STEM Analitik Mərkəzində beynəlxalq münasibətlər, diplomatiya, politologiya, regionşünaslıq, tarix, etnoqrafiya və beynəlxalq jurnalistika sahəsində fəaliyyət göstərən gənc tədqiqatçılar üçün “Dəyişən dünyada Cənubi Qafqazın geosiyasəti” mövzusunda seminarlar kursu başlayıb.
Seminar çərçivəsində İqtisad üzrə fəlsəfə doktoru İlqar Vəlizadə enerji strategiyası, Azərbaycanın ekoloji təhlükəsizlikdə rolu, türkdilli ölkələrin ərazisindən keçən nəqliyyat dəhlizləri və Azərbaycanın tranzit qovşağı kimi əhəmiyyəti barədə təqdimatla çıxış edib. Seminarlar STEM Analitik Mərkəzinin direktoru Orxan Yolçuyevin təşəbbüsü ilə təşkil olunub.
Ölkənin aparıcı ali məktəblərinin gənc mütəxəssislərinə, eləcə də praktiki fəaliyyət göstərən politoloqlara müasir geosiyasi reallıq fonunda Azərbaycanın Cənubi Qafqazdakı mövqeyi, regionun yeni geosiyasi landşaftında böyük dövlətlərin maraqları, logistika layihələri, enerji təhlükəsizliyi, həmçinin regionda etnokultural və dini dialoq məsələləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Seminarlar bir ay ərzində – 6 avqustdan 8 sentyabra qədər, hər həftənin çərşənbə axşamı və cümə axşamı günləri, saat 11:00-dan 14:00-dək keçiriləcək.
Açılış nitqində mərkəzin direktoru qeyd edib ki, seminar məşğələlərinə bütün maraqlanan dinləyicilər qoşula bilər və kurs başa çatdıqdan sonra iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunacaq.

6 августа в Аналитическом Центре STEM начался курс семинарских занятий для молодых исследователей в области международных отношений, дипломатии, политологии, регионоведения, истории, этнографии и международной журналистики и т.д., на тему «Геополитика Южного Кавказа в меняющемся мире». В ходе семинарского занятия, с презентацией выступил Ильгар Велизаде по вопросам энергетической стратегии, роли Азербайджана в экологической безопасности, а также транспортных коридоров, проходящих по территориям тюркских государств и роль Азербайджана в качестве узлового транзитного центра. Семинарские занятия организованы по инициативе директора аналитического центра STEM Орхана Йолчиева.
Молодым специалистам из ведущих вузов страны, а также уже практикующим политологам было рассказано о положении Азербайджана на Южном Кавказе в современной геополитической реальности, интересах крупных держав региона на фоне нового геополитического ландшафта Южного Кавказа, логистических проектах, энергетической безопасности, а также этнокультурном и межрелигиозном диалоге в регионе.
Семинары будут проходить в течении месяца, по вторникам и четвергам, с 6-го по 8 сентября, с 11:00 до 14:00 часов.
В ходе вводной речи, директор центра отметил, что к семинарским занятиям могут присоединиться заинтересованные слушатели, и по окончанию занятий всем участникам курса будут выданы сертификаты.