"Gələcəyin Məktəbi" layihəsi çərçivəsində analitik mərkəzdə nəqliyyat və logistika üzrə ekspert Rauf Ağamirzəyevin "Cənubi Qafqazda nəqliyyat dəhlizləri"mövzusunda mühazirəsi keçirilib.
Rauf Ağamirzəyev çıxışında Azərbaycanın Şərqlə Qərb, Şimal və Cənub arasında əlaqəni təmin edən mühüm nəqliyyat mərkəzi kimi strateji rolunu ətraflı nəzərdən keçirib. Əsas marşrutları — orta dəhlizi (Transxəzər marşrutu), Şimal – Cənub nəqliyyat marşrutunu və TRASEKA beynəlxalq təşəbbüsünü işıqlandırdı.
Mühazirəçi Zəngəzur dəhlizinin açılması perspektivlərinə xüsusi diqqət yetirmiş, onun regional inteqrasiya və iqtisadi inkişaf üçün əhəmiyyətini qeyd etmişdir. Bundan əlavə, o, üçüncü ölkələrin bu dəhlizə olan maraqlarını və onların Cənubi Qafqazın nəqliyyat-logistika memarlığına təsirini təhlil edib.
Mühazirə müzakirə olunan mövzunun müasir geoiqtisadi proseslər kontekstində əhəmiyyətini təsdiqləyərək iştirakçılar arasında fəal müzakirə və maraq oyatdı.

В рамках проекта «Школа будущего» в Аналитическом центре состоялась лекция эксперта по транспорту и логистике Рауфа Агамирзаева на тему «Транспортные коридоры на Южном Кавказе».
В своём выступлении Рауф Агамирзаев подробно рассмотрел стратегическую роль Азербайджана как важного транспортного хаба, обеспечивающего связность между Востоком и Западом, Севером и Югом. Он осветил ключевые маршруты — Средний коридор (Транскаспийский маршрут), транспортный маршрут Север – Юг, а также международную инициативу ТРАСЕКА.
Особое внимание лектор уделил перспективам открытия Зангезурского коридора, обозначив его значение для региональной интеграции и экономического развития. Кроме того, он проанализировал интересы третьих стран к этому коридору и их влияние на транспортно-логистическую архитектуру Южного Кавказа.
Лекция вызвала активную дискуссию и интерес среди участников, подтвердив важность обсуждаемой темы в контексте современных геоэкономических процессов.