STEM analitik mərkəzin direktoru Orxan Yolçuyev Özbəkistanın Uzbekistan 24 telekanalına müsahibə verərək qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan ilə Özbəkistan arasındakı ikitərəfli münasibətlər ən yüksək inkişaf səviyyəsindədir.
Ekspertin sözlərinə görə, iki ölkə arasındakı əməkdaşlıq xüsusi əhəmiyyətə malikdir və unikallığı ilə fərqlənir. O xatırladıb ki, strateji tərəfdaşlıq haqqında sazişdə Bakı və Daşkəndin üçüncü ölkələrdə birgə layihələr həyata keçirməsinə imkan verən müddəa mövcuddur ki, bu da qarşılıqlı etibarın yüksək səviyyəsini nümayiş etdirir.
Orxan Yolçuyev həmçinin Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin təşəbbüslərini xüsusi vurğulayıb və onu “həqiqi lider” adlandıraraq, regionda dəyərli ideyaların irəlilədilməsinə və Mərkəzi Asiya daxilində və xaricində əməkdaşlığın güclənməsinə töhfə verdiyini bildirib.

Директор аналитического центра STEM Орхан Ёлчуев дал интервью узбекскому телеканалу Uzbekistan 24, в котором подчеркнул, что двухсторонние отношения между Азербайджаном и Узбекистаном сегодня находятся на своем наивысшем уровне развития.
По словам эксперта, сотрудничество между двумя странами обладает особой значимостью и отличается уникальностью. Он напомнил, что в договоре о стратегическом партнёрстве предусмотрен пункт, позволяющий Баку и Ташкенту осуществлять совместные проекты на территории третьих государств, что, по его мнению, является свидетельством исключительного уровня взаимного доверия.
Орхан Ёлчуев также особо отметил инициативы президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, назвав его «истинным лидером», который продвигает ценные региональные идеи и способствует укреплению сотрудничества в Центральной Азии и за её пределами.