STEM Analitik Mərkəzində Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ölkələrinin media məkanında təmsilçiliyinin genişləndirilməsi imkanları və potensialına həsr olunmuş ekspert müzakirəsi keçirilib.
Müzakirədə Milli Məclisin deputatı, media nümayəndələri, ekspertlər, analitiklər və mərkəzin stajyerləri iştirak ediblər. İştirakçılar Azərbaycanın Mərkəzi Asiya regionunda informasiya mövcudluğu ilə bağlı cari vəziyyət və ölkənin ictimai və ekspert mühitində qəbuluna təsir edən amillər barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüş zamanı vurğulanıb ki, Mərkəzi Asiya ölkələri dinamik inkişaf edən informasiya məkanını təşkil edir və regionlararası əməkdaşlığa maraq getdikcə artır. İştirakçılar media və humanitar əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün əlverişli əsasların mövcudluğunu qeyd edib, həmçinin Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ölkələri ilə dialoqunun dərinləşdirilməsi potensialını vurğulayıblar. Bu, qarşılıqlı maraq, tarixi yaxınlıq və bir sıra strateji prioritetlərin üst-üstə düşməsi əsasında mümkün hesab olunur.
Müzakirə zamanı xüsusi diqqət Azərbaycanın regional proseslərdəki roluna yönəldilib. Görüşün əsas mövzusu Azərbaycanın Mərkəzi Asiya üzrə məsləhət görüşlərində tamhüquqlu iştirakçı kimi qəbul edilməsi olub. İştirakçılar qeyd ediblər ki, belə əməkdaşlıq formatı siyasi dialoqun dərinləşməsinə, humanitar və informasiya əlaqələrinin genişlənməsinə, həmçinin Azərbaycanın regiondakı daha obyektiv və balanslı imicinin formalaşmasına töhfə verə bilər.
Müzakirənin nəticəsi olaraq, Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ölkələri ilə informasiya və humanitar sahələrdə dialoqunun gücləndirilməsinə yönəlmiş ekspert məsləhətləşmələrinin davam etdirilməsi və əməkdaşlığın praktik mexanizmlərinin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı maraq ifadə olunub.

В аналитическом центре STEM состоялось экспертное обсуждение, посвящённое возможностям и потенциалу расширения освещения Азербайджана в медиапространстве стран Центральной Азии.
В дискуссии приняли участие депутат Милли Меджлиса, представители медиа, эксперты, аналитики и стажеры центра. Участники обменялись мнениями о текущем состоянии информационного присутствия Азербайджана в регионе ЦА, а также о факторах, влияющих на формирование общественного и экспертного восприятия страны.
В ходе встречи было отмечено, что страны Центральной Азии представляют собой динамично развивающееся информационное пространство с растущим интересом к региональному сотрудничеству. Участники подчеркнули наличие благоприятных предпосылок для расширения медийного и гуманитарного взаимодействия, а также отметили потенциал для углубления диалога между Азербайджаном и странами региона ЦА на основе взаимного интереса, исторической близости и совпадения ряда стратегических приоритетов.
Особое внимание в ходе обсуждения было уделено роли Азербайджана в региональных процессах. Лейтмотивом встречи стало принятие Азербайджана в качестве полноправного участника консультативных встреч Центральной Азии. Участники отметили, что такой формат взаимодействия способен способствовать углублению политического диалога, расширению гуманитарных и информационных связей, а также формированию более объективного и сбалансированного образа Азербайджана в регионе.
По итогам дискуссии была выражена заинтересованность в продолжении экспертных консультаций и развитии практических механизмов сотрудничества, направленных на укрепление диалога Азербайджана со странами Центральной Азии в информационном и гуманитарном пространстве.