3 mart 2025-ci ildə STEM Analitik Mərkəzi qlobal prosesləri dərindən anlamaq və məlumatlarla işləmək üçün qabaqcıl analitik metodlara yiyələnmək istəyənlər üçün unikal təhsil proqramı olan Analitiklər Məktəbini işə saldı.
Kurs zamanı iştirakçılar geniş spektrli müvafiq mövzuları araşdıracaqlar:
• Geosiyasət – beynəlxalq münaqişələr, diplomatiya və qlobal trendlər;
• İqtisadi proseslər – qlobal iqtisadiyyat, sanksiyalar və ticarət strategiyaları;
• Regional tədqiqatlar – ölkələrin və regionların spesifik inkişafı;
• Münaqişə tədqiqatları – münaqişələrin təhlili və həlli;
• Enerji – enerji bazarı, enerji siyasəti və yeni texnologiyalar.
Təlim praktik işə üstünlük verilməklə təşkil olunur. Dərslər həftədə bir dəfə STEM Analitik Mərkəzində əyani şəkildə keçirilir və ev tapşırığı, tədqiqat və real həyat təcrübələrini əhatə edir.
Proqramın bu gün, 3 martda baş tutan ilk seminarı "Regionallaşma dünya siyasətdə bir faktor kimi" mövzusuna həsr olunmuşdu və seminara iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, politoloq, publisist, STEM Mərkəzinin qonaq eksperti və Cənubi Qafqaz Politoloqlar Klubunun rəhbəri İlqar Vəlizadə rəhbərlik etmişdir. Seminar qlobal siyasətin mexanizmlərini və tendensiyalarını daha dərindən anlamaq istəyən gələcək analitiklər üçün əla başlanğıc nöqtəsi oldu.
STEM Analitik Mərkəzinin direktoru Orxan Yolçuyev kurs iştirakçılarını salamladı. O, tələbələrə bilik və analitik bacarıqlarına yiyələnməkdə uğurlar arzuladı və siyasət, iqtisadiyyat və beynəlxalq münasibətlər sahələrində qərar qəbuletmə prosesinə təsir göstərə biləcək gələcək mütəxəssislərin yetişdirilməsi üçün bu cür təhsil proqramlarının əhəmiyyətini qeyd etdi.
STEM üzrə Analitiklər Məktəbi kursu analitik bacarıqlarını inkişaf etdirmək və qlobal siyasət və iqtisadiyyatın əsas sahələrində mütəxəssis olmaq istəyən hər kəs üçün əla fürsətdir.

С 3 марта 2025 года в Аналитическом центре STEM начала свою работу Школа аналитиков – уникальная образовательная программа для тех, кто стремится углубить свои знания в глобальных процессах и освоить передовые аналитические методы работы с данными.
В рамках курса участники изучат широкий спектр актуальных тем:
• Геополитика – международные конфликты, дипломатия и глобальные тренды;
• Экономические процессы – мировая экономика, санкции и торговые стратегии;
• Регионалистика – специфика развития стран и регионов;
• Конфликтология – анализ конфликтов и способы их разрешения;
• Энергетика – рынок энергоресурсов, энергополитика и новые технологии.
Обучение организовано с акцентом на практическую работу. Занятия проходят один раз в неделю в очной форме в стенах Аналитического центра STEM, а также включают выполнение домашних заданий, исследовательскую работу и разбор реальных кейсов.
Первый семинар программы, который состоялся сегодня, 3 марта, был посвящён теме «Регионализация как фактор в мировой политике» и проводился под руководством Ильгара Велизаде – доктора философии по экономике, политолога, публициста, приглашенного эксперта центра STEM и руководителя Клуба политологов «Южный Кавказ». Семинар стал отличным стартом для будущих аналитиков, желающих глубже понять механизмы и тенденции мировой политики.
С приветственным словом перед участниками курса выступил директор Аналитического центра STEM Орхан Йолчуев. В своей речи он пожелал студентам удачи в освоении знаний и аналитических навыков, отметив важность таких образовательных программ для формирования будущих экспертов, способных влиять на принятие решений в области политики, экономики и международных отношений.
Курс школы аналитиков в STEM представляет собой отличную возможность для всех, кто хочет развивать свои аналитические навыки и стать экспертами в ключевых областях глобальной политики и экономики.