Varşava Universitetində Avropada birinci, dünyada isə ikinci — o cümlədən türk dünyasında ikinci — Azərbaycan Dövlətinin IX–XIX əsrlərə aid qədim şərq və qərb xəritələri qalereyasının açılışı keçirilib. Ekspozisiya Avropanın, ABŞ-ın və Asiyanın arxivlərində, kitabxanalarında və kartoqrafik kolleksiyalarında toplanmış nadir xəritələri əhatə edir. Xəritələr Astanadakı L.N. Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetinin Müasir Araşdırmalar İnstitutunun direktoru, professor Muxit-Ardager Sıdıqnazarov tərəfindən toplanıb və araşdırılıb. Qalereya Varşava Universitetinin türkologiya kafedrasının Azərbaycanşünaslıq Mərkəzinə hədiyyə edilib.
Təntənəli tədbirdə Türk Mədəniyyəti və İrsi Beynəlxalq Fondunun prezidenti Aktota Raimqulova, Azərbaycan səfiri Nərgiz Qurbanova, Qazaxıstan səfiri Nurlan Calğasbayev, Türkiyə səfiri Rauf Alp Denktaş və Özbəkistan səfiri Əmirsəid Aqzamxocaev iştirak ediblər.
Layihə müəllifi Asiya və Afrika Ölkələrini Öyrənmə Fakultəsinin dekanı, professor Aqat Barea-Stajinskayaya və Azərbaycanşünaslıq Mərkəzinin rəhbəri Şahla Kazımovaya təşəbbüsü dəstəklədikləri üçün təşəkkürünü bildirib.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Dövlətinin qədim şərq və qərb xəritələri qalereyasının birincisi 2023-cü ildə türk dünyasının mənəvi paytaxtı olan Türküstanda açılmışdır.
Kolleksiyanın Varşavaya daşınması və logistika hazırlığı Astanadakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Mair Rzayevin dəstəyi ilə həyata keçirilib. Layihənin rəhbəri Muxit-Ardager Sıdıqnazarovdur. O, bu ilin 22 may tarixində STEM Mərkəzində olub. Sıdıqnazarov — görkəmli alim, siyasi elmlər doktoru, professor, Astanadakı L.N. Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetinin Müasir Araşdırmalar İnstitutunun direktorudur. Həmin görüş tələbələr, müəllimlər və türk dünyasının tarixi, geosiyasəti və kartoqrafiyası ilə maraqlanan tədqiqatçıları bir araya gətirib.

В Варшавском университете состоялось открытие первой в Европе и второй в мире — в том числе в тюркском мире — Галереи старинных восточных и западных карт Азербайджанского Государства IX–XIX веков. Экспозиция включает редкие карты, собранные и изученные директором Института современных исследований Евразийского национального университета им. Л.Гумилева в Астане, профессором Мухит-Ардагером Сыдыкназаровым в архивах, библиотеках и картографических коллекциях Европы, США и Азии. Галерея передана в дар Центру азербайджановедения кафедры тюркологии Варшавского университета.
Торжественное мероприятие прошло при участии президента Международного фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкуловой, послов Азербайджана Наргиз Курбановой, Казахстана Нурлана Жалғасбаева, Турции Рауфа Алпа Денкташа и Узбекистана Амирсаида Агзамходжаева.
Автор проекта выразил благодарность декану факультета изучения стран Азии и Африки профессору Агате Бареа-Стажиньской и руководителю Центра азербайджановедения Шахле Казимовой за поддержку инициативы.
Напомним, первая галерея старинных ориентальных и западных карт Азербайджанского Государства была открыта в 2023 году в духовной столице тюркского мира — Туркестане.
Доставка и логистическая подготовка коллекции для Варшавы были осуществлены при поддержке Маира Рзаева, руководителя Азербайджанского культурного центра в Астане. Главой проекта является Мухит-Ардагер Сыдыкназаров. Он сам 22 мая этого года побывал в Центре STEM. Сыдыкназаров - выдающийся ученый, доктор политических наук, профессор, директор Института современных исследований Евразийского национального университета им. Л. Н. Гумилёва (г. Астана) . Тогда встреча собрала студентов, преподавателей и исследователей, заинтересованных в истории, геополитике и картографии тюркского мира.