STEM Mərkəzində Diplomatiya, enerji siyasəti, geosiyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ekspert Urs Unkaufla görüş keçirilib. Urs Unkauf Almaniyanın İqtisadiyyat və xarici ticarətin inkişafı Federal Assosiasiyasının (BWA) Federal idarəedici direktoru vəzifəsini tutur və Rusiya, Şərqi Avropa, Orta Asiya və Cənubi Qafqaz kimi bölgələrə xüsusi diqqət yetirərək beynəlxalq aləmdə fəal işləyir.
Görüş zamanı beynəlxalq siyasət və enerji təhlükəsizliyinin aktual məsələləri, o cümlədən Almaniya prezidenti Frank-Valter Ştaynmayerin Bakıya son səfəri müzakirə olunub. Urs Unkauf Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində strateji əhəmiyyətini qeyd edib.
Ekspert vurğulayıb ki, Almaniya, bir sıra digər AB ölkələri kimi, əhəmiyyətli neft ehtiyatlarına malik deyil və buna görə də enerji resurslarının tədarükünün diversifikasiyası kritik əhəmiyyət kəsb edir. Bu kontekstdə Azərbaycandan tədarüklər əsas rol oynayır və Avropanın təchizatçıların məhdud dairəsindən asılılığını azaltmağa kömək edir.
Ayrı bir müzakirə nöqtəsi Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh prosesi məsələsi idi. Urs Unkauf qeyd edib ki, uzun illər ərzində beynəlxalq vasitəçilər münaqişənin həllinə ciddi müsbət təsir göstərə bilməyiblər. "ATƏT — in Minsk qrupu həm Qarabağ münaqişəsində, həm də Ukrayna münaqişəsində təsirsiz olub", - deyə ekspert vurğulayıb. Buna baxmayaraq, o, hazırkı mərhələ ilə bağlı ehtiyatlı nikbinliyini ifadə edib. "Mən indi Azərbaycanla Ermənistan arasında sülhün əldə olunmasına çox nikbinəm. İnanıram ki, birbaşa, Tet-A-Tet danışıqları davamlı sülhə nail olmaq üçün ən təsirli olur" dedi.
Azərbaycan-Almaniya münasibətlərinin möhkəmlənməsi perspektivləri də müzakirə olunub. Unkaufun sözlərinə görə, iki ölkənin daha da yaxınlaşması üçün Azərbaycan İctimai diplomatiyanı — mədəni proqramlardan tutmuş akademik və ekspert dialoqlarına qədər daha fəal inkişaf etdirməlidir.
Görüş açıq dialoq formatında keçirilib, burada tələbələr və gənc mütəxəssislər sual verə və ekspertlə region üçün əsas çağırışları və imkanları müzakirə edə biliblər. Sonda iştirakçılar yaddaş üçün qrup şəkli çəkdirdilər.

В Центре STEM состоялась встреча с Урсом Ункауфом — экспертом в области дипломатии, энергетической политики, геополитики и вопросов безопасности. Урс Ункауф занимает пост Федерального управляющего директора Германской федеральной ассоциации по развитию экономики и внешней торговли (BWA) и активно работает на международной арене, уделяя особое внимание таким регионам, как Россия, Восточная Европа, Центральная Азия и Южный Кавказ.
Во время встречи обсуждались актуальные вопросы международной политики и энергетической безопасности, включая недавний визит президента Германии Франка-Вальтера Штайнмайера в Баку. Урс Ункауф отметил стратегическую важность Азербайджана для обеспечения энергетической безопасности Европы.
Эксперт подчеркнул, что Германия, как и ряд других стран ЕС, не обладает значительными запасами нефти, и поэтому диверсификация поставок энергоресурсов приобретает критическое значение. В этом контексте поставки из Азербайджана играют ключевую роль, помогая снижать зависимость Европы от ограниченного круга поставщиков.
Отдельным пунктом обсуждения стал вопрос мирного процесса между Азербайджаном и Арменией. Урс Ункауф отметил, что на протяжении многих лет международные посредники не смогли оказать значительного положительного влияния на разрешение конфликта. «Минская группа ОБСЕ была неэффективна как в карабахском конфликте, так и в украинском», — подчеркнул эксперт. Тем не менее он выразил осторожный оптимизм по поводу текущего этапа. «Я очень оптимистичен сейчас насчёт достижения мира между Азербайджаном и Арменией. Я считаю, что прямые, тет-а-тет переговоры являются наиболее эффективными для достижения устойчивого мира», — добавил он.
Также обсуждались перспективы укрепления азербайджано-германских отношений. По словам Ункауфа, для дальнейшего сближения двух стран Азербайджану следует активнее развивать публичную дипломатию — от культурных программ до академических и экспертных диалогов.
Встреча прошла в формате открытого диалога, где студенты и молодые специалисты смогли задать вопросы и обсудить с экспертом ключевые вызовы и возможности для региона. В завершение участники сделали групповое фото на память.