Noyabrın 8-də Avropa Komissiyasının Aİ-nin genişlənməsinə dair hesabatında Avropa Komissiyasının müəyyən etdiyi 12 prioritetin Gürcüstan tərəfindən yerinə yetirilməsi də daxil olmaqla, bloka üzv olmaq istəyən ölkələrin əldə etdiyi irəliləyiş qiymətləndirilib.[1] Nəticə olaraq, Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen bildirib ki, Avropa Komissiyası Gürcüstana Aİ-yə namizəd statusunun verilməsini tövsiyə edib. Gürcüstana gələcəkdə “doqquz addım”ın atılmasının vacib olacağına dair xəbərdarlıq edilib. Aİ Gürcüstanın xarici siyasətinin Avropa İttifaqına yaxınlaşmasının zəruriliyinə də diqqət çəkib. Gürcüstan üçün tərtib edilmiş “doqquz addım”a iki yeni tövsiyə daxildir, qalanları 12 bəndlik köhnə siyahı əsasında tərtib olunub. Avropa Komissiyasının tövsiyəsi əsasında Avropa İttifaqının liderləri dekabrın 14-15-də keçiriləcək sammitdə Gürcüstana namizədlik statusunun verilməsi ilə bağlı qərar qəbul edəcəklər. Gürcüstan üçün qeyd edilən “doqquz addım” aşağıdakı bəndləri özündə ehtiva edir:[2]
- Aİ və Avropa dəyərləri haqqında dezinformasiyaya və xarici məlumatların manipulyasiyasına qarşı mübarizə;
- Gürcüstanın Aİ-nin xarici və təhlükəsizlik siyasətinə riayət etməsi zərurəti;
- Depolyarizasiya;
- Deoliqarxizasiya;
- 2024-cü il parlament seçkiləri kontekstində ədalətli seçkilərin keçirilməsi;
- İnstitusional müstəqilliyin artırılması – siyahıya MSK ilə yanaşı, Milli Bank və Rabitə Tənzimlənməsi üzrə Milli Komissiya da daxildir;
- Məhkəmə islahatları;
- Korrupsiyaya qarşı mübarizə;
- İnsan hüquqlarının, azlıqların hüquqlarının, medianın və vətəndaş fəallarının müdafiəsi.
Göründüyü kimi bu bəndlərin arasında növbəti il keçiriləcək seçkilər də yerini alıb. Bu səbəbdən gürcü mətbuatında seçkilər və partiyaların ictimai mövqeyi işıqlandırılır. Dövlət səviyyəsində seçki sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən müvafiq işlər seçkilərin şəffaf keçirilməsini başlıca məqsəd kimi görməkdədir. Hələ oktyabrın 1-də Gürcüstanda keçirilən növbədənkənar seçkilərin elektronlaşdırılması Qori və Qurcaani şəhərlərinin mer seçimlərində 133 məntəqədən 103-də əksər vətəndaşların elektron texnologiyadan istifadə etməklə öz seçimlərini qeydə aldıqlarını gördük.[3] Qalan 30 seçki məntəqəsində səsvermə mövcud qaydada aparılıb, lakin bu halda bülletenlər rəqəmsallaşdırılaraq, müvafiq platformaya yüklənib və bütün maraqlı tərəflərin istifadəsinə verilib. Təsadüfi deyil ki, Gürcüstan Seçki Komissiyası mətbuata açıqlamasında bu seçkilərin 2024 seçkiləri üçün bir sınaq misalında olduğunu və prosesdə elektron texnologiyaların tətbiqinin əlverişliliyini vurğulayıb.[4]
Seçkilərə bir il qalmış Gürcüstanda partiyaların reytinqi ilə bağlı sorğular keçirilib. “İmedi” telekanalının sifarişi ilə GORBI tərəfindən keçirilən sorğuya əsasən “bu gün parlament seçkiləri keçirilərsə” sadəcə 2 partiya 5%-lik baryeri keçə bilər[5]:
- “Gürcü arzusu” – 55%
- “Vahid Milli Hərəkat – Ağmaşenebeli Strategiyası” – 20%.
Digər partiyalar üçün göstəriciləri aşağıdakı kimi sıralamaq mümkündür:
- “Girçi-Droa” – 4%
- "Lelo" - 4%
- “Avropalı Gürcüstan” – 3%
- “Gürcüstan üçün” – 3%
- “Vətənpərvərlər Alyansı” – 2%
- Leyboristlər - 2%
- “Vətəndaşlar” – 1%
- “Girçi” – 1%
- Digər - 5%.
Bu sorğu 30 sentyabr-20 oktyabr tarixləri aralığında, +/-2,2% səhv ehtimalı ilə, 2024 respondent arasında aparılıb.
İkinci maraqlı göstəricilər Formula TV-nin sifarişi ilə beynəlxalq araşdırma şirkəti Edison Research tərəfindən keçirilən sorğuda əldə olunub. Tədqiqat çərçivəsində Gürcüstanda yaşayan 18 yaş və yuxarı səsvermə hüququna malik 1000 nəfərlə üzbəüz sorğu üsulu ilə müsahibə aparılıb. +/- 3% səhv ehtimalı və 95% etibarlılıq dərəcəsi ilə sorğu 20 oktyabr - 6 noyabr 2023-cü il tarixləri arasında keçirilib[6].
Həmin ictimai sorğuya əsasən isə:
- “Gürcü Arzusu” - 37%
- “Vahid Milli Hərəkat – Ağmaşenebeli Strategiyası” - 21%
- “Gürcüstan üçün”- 9%
- “Lelo” - 5%
- “Girçi-Droa” - 4%
- “Leyboristlə” - 4%
- “Xalq Üçün” - 4%
- “Girçi (Yaqo Xviçia)” - 4%
- “Alt-İnfo” - 3%
- “Xalqın Gücü” - 3%
- “Vətəndaşlar” - 3%
- “Vətənpərvərlər Alyansı” - 2%
- “Avropalı Gürcüstan” - 1%
- Digər - 1%
“Beynəlxalq Respublika İnstitutu”nun (IRI) araşdırmasına görə, əgər gələn şənbə parlament seçkiləri keçirilsəydi, respondentlərin 25 faizi “Gürcü Arzusu”, 13 faizi isə “Vahid Milli Hərəkat”ı dəstəkləyəcəkdi. Sorğunun nəticələrinə görə, respondentlərin 25%-i birinci seçim kimi “Gürcü arzusu”nu (3%-i ikinci seçim), 13%-i “Vahid Milli Hərəkat”ı (ikinci seçim olaraq 3%-i) qeyd edib. Digər partiyalara gəlincə:
- “Gürcüstan üçün” – 4% (4% ikinci seçim)
- "Ağmaşenebeli Strategiyası" - 3% (4% ikinci seçim)
- "Xalqın Gücü" - 1% (5% ikinci seçim)
- "Lelo" - 2% (4% ikinci seçim)
- "Girçi" - 3% (2 saniyə seçim)
- “Girçii-Droa - Zurab Caparidze, Elene Xoştaria” - 2% (3% ikinci seçim)
- "Leyboristlər Partiyası" - 2% (3% ikinci seçim)
- "Vətəndaşlar" - 2% (2% ikinci seçim)
- "Xalq üçün" - 2% (1% ikinci seçim)
- "Vətənpərvərlər Alyansı" - 1% (1% ikinci seçim)
- "Konservativ Hərəkat" - "Alt-İnfo" - 1% (1% ikinci seçim)
- "Avropalı Gürcüstan" - <1% (1% ikinci seçim)
- Digər - 1% (<1% ikinci seçim)
Sorğu 2023-cü il sentyabrın 14-dən oktyabrın 14-dək Beynəlxalq Respublika İnstitutu Araşdırmalar Mərkəzi adından Baltikyanı Tədqiqatlar və Gelap Təşkilatının nümayəndəsi doktor Rasa Alişauskine tərəfindən aparılıb.[7]
Gürcüstan mətbuatında seçkilərin keçirilməsinə 1 il müddətin qaldığı bir vaxtda 5%-lik baryerin müzakirəsi gündəm mövzusuna çevrilib. Mövcud konstitusiyaya görə, 2024-cü ildə parlament seçkiləri 5% baryerlə və tam proporsional sistemlə keçiriləcək.
Müxalifət qanadı düşünür ki, demokratik plüralizmin, seçki sisteminin təkmilləşdirilməsi kimi məsələləri göz önündə tutaraq baryerin aşağı salınması seçki prosesində bir çox problemləri həll edə, həmçinin kiçik partiyaların da parlamentə düşmə şansını artıra bilər.[8] Müxalifət tərəfindən baryerin aşağı salınmasının müəyyən risklər yarada biləcəyini, lakin plüralist mühitin yaradılması üçün ilkin şərt olduğunu söyləyənlər də var.[9] Müşahidələr göstərir ki, müxalifət tərəfinin heç də hamısı bu iddiaları dəstəkləmir, əksinə vahid qaydalarla keçiriləcək seçkilərə hazırlaşan və mövcud şərtlərlə bu göstəricini keçə biləcəklərini əminliklə ifadə edən partiyalar var.[10]
Hakim partiya aşağı baraj şəraitində toplanan parlamentin dövlətin və xalqın xeyrinə yüksək keyfiyyət nümayiş etdirməsinin sual altında olduğu qənaətindədir. Tarixi təcrübəyə əsaslanaraq Gürcüstanın bu məsələ ilə bağlı pis təcrübəsinin olduğunu da arqument olaraq göstəriblər.[11] Ümumiyyətlə hakim “Gürcü Arzusu” partiyası son il yarım müddətdə keçirilən sorğularda yüksək nəticə göstərdiklərindən parlamentdə səs çoxluğunu qorumaq, partiya üzrə seçki reytinqlərini artırmaq niyyətində olduqlarını və bu istiqamətdə çalışacaqlarını ifadə ediblər. Bütün bunların məzmununda 5%-lik seçki baryerinin qalmasını demokratik proseslərin stabil inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi qənaətindədirlər.[12]
Parlament sədri Şalva Papulaşvilinin sözlərinə görə, müxalifət bundan əvvəlki seçkilərdə birləşmə şansını istifadə edə bilmədiyindən baryerin bu göstəricisinin qalması adekvatdır və bu göstəricinin azaldılması tələbi yersizdir.[13] Parlamentin prosedur məsələləri və reqlament komitəsinin sədri İrakli Kadagişvili hesab edir ki, seçki baryerinin aşağı salınması heç bir müsbət siyasi nəticə verməyəcək.[14] Onun sözlərinə görə, tələbləri insanların siyasi ambisiyalarına uyğunlaşdırmaq olmaz, əksinə güclü siyasi təşkilata sahib olunması üçün liderlər konstitusiya tələblərini əsas götürməlidirlər.
Parlamentin Hüquq Məsələləri Komitəsinin sədrinin birinci müavini Davit Matikaşvili seçki baryerinin aşağı salınmasına ehtiyacın olmadığını, əksinə, bu həddin Avropa həddinə kifayət qədər yaxınlığını diqqətə çatdırıb: “Bizim baryerimiz Avropa həddinə kifayət qədər yaxındır. Onu aşağı salmağa ehtiyac yoxdur. Ölkədə hansısa uğur əldə etmək istəyən bütün partiyalar parlament seçkilərinə hazırlaşmalıdırlar...” - deyə o bildirib.[15]
Nəticə olaraq deyə bilərik ki, daxili proseslər işığında Gürcüstan vətəndaşlarının siyasi partiyalardan tələbi ciddi nəticələrin ortaya qoyulmasından ibarətdir. Bu tələbi qarşılamaq üçünsə bu sahədə əhəmiyyətli addımların atılması gərəkdir. Avropa İttifaqına üzvlük yolunda müəyyən islahatların keçirilməsi də artıq arzuolunan deyil, vacib olan fazaya keçmişdir.

Кто придет к власти в Грузии? - общественные опросы повышают ставки за год до выборов
8 ноября в докладе Европейской комиссии о расширении ЕС был оценен прогресс, достигнутый странами, стремящимися присоединиться к блоку, включая выполнение Грузией 12 приоритетов, установленных Европейской комиссией.[1] Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Еврокомиссия рекомендовала Грузии предоставить статус кандидата в ЕС. Грузию предупредили, что в будущем важно будет предпринять «девять шагов». ЕС также обратил внимание на необходимость сближения внешней политики Грузии с Евросоюзом. Девять шагов, разработанных для Грузии, включают две новые рекомендации, а остальные основаны на старом списке из 12 пунктов. По рекомендации Еврокомиссии лидеры Евросоюза примут решение о предоставлении Грузии статуса кандидата на саммите, который пройдет 14-15 декабря. «Девять шагов», упомянутых для Грузии, включают следующие пункты:[2]
- Борьба с дезинформацией и манипулированием зарубежной информацией о ЕС и европейских ценностях;
- Необходимость соблюдения Грузией внешней политики и политики безопасности ЕС;
- Деполяризация;
- Деолигархизация;
- Проведение честных выборов в контексте парламентских выборов 2024 года;
- Повышение институциональной независимости – в список включены, помимо ЦИК, Национальный банк и Национальная комиссия по регулированию связи;
- Судебные реформы;
- Борьба с коррупцией;
- Защита прав человека, прав меньшинств, средств массовой информации и гражданских активистов.
Как видно, рекоммендации для Грузии охватывают и праламентские выборы, которые пройдут в следующем году.  По этой причине публичная позиция партий о предстоящих выборах широко  освещаются в грузинской прессе. Работа, проводимая в направлении совершенствования избирательной системы на государственном уровне, основной целью видит прозрачное проведение выборов. Уже 1 октября мы увидели, что на выборах мэров городов Гори и Гурджаани из 133 избирательных участков на 103 большинство граждан зарегистрировали свой выбор с помощью электронных технологий. [3] На остальных 30 избирательных участках голосование проводилось в существующем порядке, но в данном случае бюллетени были оцифрованы, загружены на соответствующую платформу и предоставлены всем заинтересованным лицам. Неслучайно Избирательная комиссия Грузии в своем пресс-релизе подчеркнула, что эти выборы являются проверочным примером выборов 2024 года и удобства использования электронных технологий в этом процессе. [4]
За год до выборов были проведены опросы рейтинга партий Грузии. По данным опроса, проведенного ГОРБИ по заказу телеканала "Имеди", "если сегодня пройдут парламентские выборы", только 2 партии смогут преодолеть 5-процентный барьер [5]:
«Грузинская мечта» - 55%
«Единое национальное движение – Стратегия Агмашенебели» - 20%.
Показатели для остальных партий можно перечислить следующим образом:
«Гирчи-Дроа» - 4%
«Лело» - 4%
«Европейская Грузия» - 3%
«За Грузию» – 3%
«Альянс патриотов» — 2%
Лейбористы - 2%
«Граждане» - 1%
«Гирчи» - 1%
Прочее - 5%.
Этот опрос проводился с 30 сентября по 20 октября с погрешностью +/- 2,2% среди 2024 респондентов.
Вторые интересные показатели были получены в ходе опроса, проведенного международной исследовательской компанией Edison Research по заказу Formula TV. В рамках исследования были проведены личные интервью с 1000 избирателями в возрасте 18 лет и старше, имеющими право голоса, проживающими в Грузии. С погрешностью +/- 3% и уровнем достоверности 95% опрос проводился в период с 20 октября по 6 ноября 2023 года[6].
По данным общественного опроса:
«Грузинская мечта» — 37%
«Единое национальное движение – Стратегия Агмашенебели» - 21%
«За Грузию» - 9%
«Лело» - 5%
«Лейбористы» - 4%
«Для народа» - 4%
«Гирчи (Яго Квичия)» — 4%
«Альт-Инфо» — 3%
«Сила народа» - 3%
«Граждане» - 3%
«Европейская Грузия» - 1%
Другое - 1%
По данным исследования "Международного республиканского института" (IRI), если бы в следующую субботу состоялись парламентские выборы, "Грузинскую мечту" поддержали бы 25 процентов респондентов, а "Единое национальное движение" - 13 процентов. По результатам опроса, 25% респондентов назвали «Грузинскую мечту» в качестве первого выбора (3% в качестве второго выбора), 13% «Единое национальное движение» (3% в качестве второго выбора). Что касается других сторон:
«За Грузию» - 4% (второй выбор 4%)
«Стратегия Агмашенебели» - 3% (4% второй выбор)
«Власть народа» — 1% (5% второй выбор)
«Лело» - 2% (4% второй выбор)
«Гирчи» - 3% (второй выбор)
«Гирчии-Дроа – Зураб Капаридзе, Элене Хоштария» – 2% (второй выбор 3%)
«Лейбористская партия» - 2% (3% второй выбор)
«Граждане» - 2% (2% второй выбор)
«Для народа» - 2% (1% второй вариант)
«Альянс Патриотов» - 1% (1% второй выбор)
«Консервативное движение» — «Альт-Инфо» — 1% (1% второй выбор)
«Европейская Грузия» - <1% (второй вариант 1%)
Другое - 1% (<1% второй выбор)
Опрос проводился с 14 сентября по 14 октября 2023 года доктором Расой Алишаускине, представителем организации Baltic Studies и Gelap от имени Исследовательского центра Международного республиканского института.[7]
За год до выборов преодоление 5-процентного барьера стало главной повесткой в грузинской прессе. Согласно действующей конституции, парламентские выборы в 2024 году пройдут с учетом преодоления 5-процентного барьера для партий и по полностью пропорциональной системе.
Оппозиционное крыло считает, что снижение барьера с учетом таких вопросов, как демократический плюрализм и совершенствование избирательной системы, может решить многие проблемы в избирательном процессе, а также увеличить шансы небольших партий пройти в парламент.[8] Есть те, кто говорит, что снижение оппозицией барьера может создать определенные риски, но является предпосылкой для создания плюралистической среды.[9] Наблюдения показывают, что не все оппозиционные партии поддерживают эти претензии, наоборот, некоторые из нихс уверены, что могут пройти 5-порцентный барьер в нынешних условиях.[10]
Правящая партия сомневается, что снижение проходного барьера на парламентских выборах  не позволит парламенту продемонстрировать высокое качество работы на благо государства и народа. Основываясь на историческом опыте, они также аргументировали это тем, что у Грузии в этом вопросе плохой опыт. [11] В целом правящая партия «Грузинская мечта» показала высокие результаты в опросах, проведенных за последние полтора года, поэтому они намерены сохранить большинство голосов в парламенте и повысить предвыборные рейтинги партии, и заявили, что они будут работать в этом направлении. В контексте всего этого ГМ считает, что оставшийся 5% избирательный барьер важен для стабильного развития демократических процессов.[12]
По мнению спикера парламента Шалвы Папулашвили, поскольку оппозиция не смогла использовать возможность объединиться на предыдущих выборах, этот показатель барьера остается адекватным, и требование снизить этот показатель неуместен.[13] Председатель комитета парламента по процедурным вопросам и регламенту Ираклий Кадагишвили считает, что снижение избирательного барьера не принесет никаких положительных политических результатов.[14] По его словам, требования не могут быть адаптированы к политическим амбициям лидеров партий, наоборот, чтобы иметь сильную политическую организацию, лидеры должны взять за основу конституционные требования.
Давид Матикашвили, первый заместитель председателя комитета по правовым вопросам парламента, отметил, что нет необходимости снижать избирательный порог, напротив, он достаточно близок к европейскому порогу: "Наш барьер довольно близок к Европейскому избирательному порогу. Не надо его понижать. Все партии, которые хотят добиться каких-то успехов в стране, должны готовиться к парламентским выборам...", - сказал он.[15]
Резюмируя отметим, что в свете внутренних процессов требование граждан Грузии от политических партий заключается в выявлении серьезных результатов. Для удовлетворения этого спроса от парламентариев требуют предпринять значительные шаги. Реализация некоторых реформ на пути к членству в Европейском Союзе уже не является просто желанием, а оцениваеися как острой необходимостью.
Источники:
[1] ევროკომისია გაფართოების შესახებ ანგარიშს, რომელშიც საქართველოზეც იქნება საუბარი, დღეს გამოაქვეყნებს https://www.interpressnews.ge/ka/article/776846-evrokomisia-gapartoebis-shesaxeb-angarishs-romelshic-sakartvelozec-ikneba-saubari-dges-gamoakveqnebs
[3] საქართველოში პირველად, არჩევნები თითქმის სრულად ელექტრონული სისტემით ჩატარდა https://rustavi2.ge/ka/news/265807
[4] გორსა და კასპში პარლამენტის შუალედური, გურჯაანში კი მერის რიგგარეშე არჩევნები მიმდინარეობს https://rustavi2.ge/ka/news/265774
[5] ტელეკომპანია “იმედის” დაკვეთით, “გორბის” მიერ ჩატარებულ კვლევაზე ისევ კეთდება პოლიტიკური შეფასებები https://www.imedi.ge/ge/video/142222/telekompania-imedis-dakvetit-gorbis-mier-chatarebul-kvlevaze-isev-ketdeba-politikuri-shepasebebi
[6] პარტიების რეიტინგი - Edison Research-ის კვლევა https://formulanews.ge/News/101196?fbclid=IwAR2h6tsfejvbzD4i7z9FE_BoEGCA1DZhh7Utw_PFkVYkq_LvYTKeZBt-QiM
[7] Georgian Survey of Public Opinion | September – October 2023 https://www.iri.org/resources/georgian-survey-of-public-opinion-september-october-2023/?fbclid=IwAR15ulASTO7mvjHZW19N-1w6TR0vpSCT6kUf92CSCfP1aHOhUx9wHzZGKfw
[8] დავით ხაჯიშვილი - თუ დემოკრატიის გაძლიერება გვინდა ქვეყანაში, საარჩევნო ბარიერი უნდა დაიწიოს https://www.interpressnews.ge/ka/article/777388-davit-xajishvili-tu-demokratiis-gazliereba-gvinda-kveqanashi-saarchevno-barieri-unda-daicios
[9] ანა ბუჩუკური - „ნაციონალურ მოძრაობასა“ და „ქართულ ოცნებას“ ბარიერის დაწევა, შესაძლოა, აწყობდეთ, რათა თავიანთი სატელიტები 2024 წლის არჩევნებზე გაიყვანონ https://1tv.ge/news/ana-buchukuri-nacionalur-modzraobasa-da-qartul-ocnebas-barieris-daweva-shesadzloa-awyobdes-rom-tavianti-satelitebi-2024-wlis-archevnebze-gaiyvanon/
[10] ითხოვს თუ არა ევროკომისია საარჩევნო ბარიერის დაწევას https://netgazeti.ge/life/696692/
[12] არჩევნები ჩატარდება 5%-იანი ბარიერით - ირაკლი კობახიძე https://rustavi2.ge/ka/news/269281
[13] საპარლამენტო არჩევნებამდე ერთი წლით ადრე ოპოზიციური პარტიების ნაწილმა ისევ საარჩევნო ბარიერის დაწევაზე დაიწყო საუბარი - რას პასუხობენ ოპონენტებს მმართველ პარტიაში https://rustavi2.ge/ka/news/269208
[14] არანაირი დადებითი პოლიტიკური შედეგი არ ექნება, თუ ბარიერს კონკრეტული ადამიანების პოლიტიკურ ამბიციებს მოვარგებთ - ირაკლი ქადაგიშვილი https://rustavi2.ge/ka/news/269161
[15] ბარიერის დაწევის არანაირი აუცილებლობა არ არის - დავით მათიკაშვილი https://rustavi2.ge/ka/news/269226
Волшебная сила «Турана»: Сможет ли мирная повестка Казахстана примирить Баку с Ереваном?
В преддверии COP29  в центре STEM стартовали тренинги, посвященные экологической безопасности
3+3: Каковы перспективы у регионального формата после Стамбульской встречи?
О факторах, влияющих на усиление геополитической напряженности на Дальнем Востоке
«Средний Коридор: Реальность и Перспективы» - в Центре STEM прошла конференция с участием зарубежных экспертов