STEM Analitik Mərkəzin direktoru Orxan Yolçuyev noyabrın 6-da Azərbaycan–Özbəkistan II Gənclər Forumunda çıxış edib.
O, bu tədbirdə urbanizasiya, urbanizasiyanın əsas iştirakçısı və hərəkətverici qüvvəsi olan gənclər, gənc nəslin inkişafı, urbanizasiya prosesində “ağıllı şəhər və kəndlər” konsepsiyası, Qarabağın bərpasında Özbəkistanın iştirakı və xalqlarımızın dostluq və qardaşlıq münasibətləri, təhsil infrastrukturu və s. haqqında danışdı.
Tədbir Vətən uğrunda canından keçmiş qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Ardınca Azərbaycan və Özbəkistan himnləri səsləndirilib.
Forum çərçivəsində iki ölkə arasında dostluq və birgə əməkdaşlığı vurğulayan videoçarx nümayiş olunub. Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, Özbəkistan Respublikasının ölkəmizdəki Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Baxrom Aşrafxanov, Azərbaycan-Özbəkistan parlamentlərarası işçi qrupunun üzvü, Milli Məclisinin deputatı Günay Əfəndiyeva, Özbəkistan Respublikasının Ali Məclisinin senatı nəzdindəki Gənclər Parlamentinin sədri Laylo Aslonova, Özbəkistan Respublikasının Ali Məclisinin Qanunvericilik Palatası nəzdindəki Gənclər Parlamentinin sədri Otabekkhuja Sobitov çıxış ediblər.
Daha sonra azərbaycanlı gənc Şəbnəm İbrahimli və özbəkistanlı gənc Xumoyun Soatov çıxış edərək öz fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir bədii hissə ilə, eləcə də rəngarəng və əyləncəli rəqs kompozisiyaları ilə davam edib.
Forumun növbəti hissəsi “Urbanizasiya və gənclik”, “Süni intellekt və innovasiyalar” mövzularında interaktiv panel müzakirələri ilə davam edib. Gənclər mübadiləsi proqramı çərçivəsində Özbəkistan nümayəndə heyəti noyabrın 10-dək 2025-ci ilin “Gənclər Paytaxtı” Sumqayıt şəhəri, həmçinin Füzuli, Şuşa və Xankəndi şəhərlərinə səfər edəcək və müxtəlif gənclər fəaliyyətlərində iştirak edəcəklər.

Director of the STEM Analytical Center, Orkhan Yolchuyev, delivered a speech on November 6 at the 2nd Azerbaijan–Uzbekistan Youth Forum.
In his address, he discussed issues related to urbanization, the role of youth as the main participants and driving force of urbanization processes, the development of the younger generation, the concept of “smart cities and villages” within the urbanization agenda, Uzbekistan’s participation in the reconstruction of Karabakh, the friendly and fraternal relations between our nations, the educational infrastructure, and other relevant topics.
The event began with a minute of silence in memory of the heroic martyrs who sacrificed their lives for the Motherland.
This was followed by the national anthems of Azerbaijan and Uzbekistan.
A video highlighting the friendship and cooperation between the two countries was also presented within the forum.
Speeches were delivered by the Minister of Youth and Sports Farid Gayibov; the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Uzbekistan to Azerbaijan, Bahrom Ashrafkhanov; member of the Azerbaijan–Uzbekistan Interparliamentary Working Group and MP of the Milli Majlis, Gunay Afandiyeva; Chairperson of the Youth Parliament under the Senate of the Oliy Majlis of Uzbekistan, Laylo Aslonova; and Chairperson of the Youth Parliament under the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, Otabekkhuja Sobitov. Afterwards, young representatives Shabnam Ibrahimli from Azerbaijan and Khumoyun Soatov from Uzbekistan shared their views.
The event continued with a cultural program featuring vibrant and engaging dance performances.
The next part of the forum consisted of interactive panel discussions on “Urbanization and Youth” and “Artificial Intelligence and Innovations.”
As part of the youth exchange program, the Uzbek delegation will visit the city of Sumgayit — the “Youth Capital of 2025” — as well as the cities of Fuzuli, Shusha, and Khankandi until November 10, where they will take part in various youth activities.