STEM Analitik Mərkəzin direktoru Orxan Yolçuyev noyabrın 6-da Azərbaycan–Özbəkistan II Gənclər Forumunda çıxış edib.
O, bu tədbirdə urbanizasiya, urbanizasiyanın əsas iştirakçısı və hərəkətverici qüvvəsi olan gənclər, gənc nəslin inkişafı, urbanizasiya prosesində “ağıllı şəhər və kəndlər” konsepsiyası, Qarabağın bərpasında Özbəkistanın iştirakı və xalqlarımızın dostluq və qardaşlıq münasibətləri, təhsil infrastrukturu və s. haqqında danışdı.
Tədbir Vətən uğrunda canından keçmiş qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Ardınca Azərbaycan və Özbəkistan himnləri səsləndirilib.
Forum çərçivəsində iki ölkə arasında dostluq və birgə əməkdaşlığı vurğulayan videoçarx nümayiş olunub. Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, Özbəkistan Respublikasının ölkəmizdəki Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Baxrom Aşrafxanov, Azərbaycan-Özbəkistan parlamentlərarası işçi qrupunun üzvü, Milli Məclisinin deputatı Günay Əfəndiyeva, Özbəkistan Respublikasının Ali Məclisinin senatı nəzdindəki Gənclər Parlamentinin sədri Laylo Aslonova, Özbəkistan Respublikasının Ali Məclisinin Qanunvericilik Palatası nəzdindəki Gənclər Parlamentinin sədri Otabekkhuja Sobitov çıxış ediblər.
Daha sonra azərbaycanlı gənc Şəbnəm İbrahimli və özbəkistanlı gənc Xumoyun Soatov çıxış edərək öz fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir bədii hissə ilə, eləcə də rəngarəng və əyləncəli rəqs kompozisiyaları ilə davam edib.
Forumun növbəti hissəsi “Urbanizasiya və gənclik”, “Süni intellekt və innovasiyalar” mövzularında interaktiv panel müzakirələri ilə davam edib. Gənclər mübadiləsi proqramı çərçivəsində Özbəkistan nümayəndə heyəti noyabrın 10-dək 2025-ci ilin “Gənclər Paytaxtı” Sumqayıt şəhəri, həmçinin Füzuli, Şuşa və Xankəndi şəhərlərinə səfər edəcək və müxtəlif gənclər fəaliyyətlərində iştirak edəcəklər.

Директор Аналитического центра STEM Орхан Йолчуев 6 ноября выступил на II Азербайджанско-Узбекском молодежном форуме.
В своем выступлении он затронул вопросы урбанизации, роли молодежи как основного участника и движущей силы урбанизационных процессов, развития молодого поколения, концепции «умных городов и сел» в контексте урбанизации, участия Узбекистана в восстановлении Карабаха, отношений дружбы и братства между народами, а также образовательной инфраструктуры и других тем.
Мероприятие началось с минуты молчания в память о наших героических шехидах, павших за Родину.
Затем были исполнены гимны Азербайджана и Узбекистана.
В рамках форума был продемонстрирован видеоролик, подчеркивающий дружбу и совместное сотрудничество двух стран.
С речами выступили министр молодежи и спорта Фарид Гайыбов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Азербайджане Бахром Ашрафханов, член межпарламентской рабочей группы «Азербайджан–Узбекистан», депутат Милли Меджлиса Гюнай Эфендиева, председатель Молодежного парламента при Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан Лайло Аслонова, а также председатель Молодежного парламента при Законодательной палате Олий Мажлиса Узбекистана Отабекхуджа Собитов.
После них азербайджанская молодая участница Шабнам Ибрагимли и узбекский представитель Хумоюн Соатов выступили с собственными мнениями и предложениями.
Мероприятие продолжилось художественной частью, а также яркими и увлекательными танцевальными композициями.
Следующая часть форума состояла из интерактивных панельных обсуждений на темы «Урбанизация и молодежь» и «Искусственный интеллект и инновации».
В рамках программы молодежного обмена узбекская делегация до 10 ноября посетит город Сумгайыт — «Молодежную столицу 2025 года», а также города Физули, Шуша и Ханкенди, где примет участие в различных молодежных мероприятиях.