STEM Analitik Mərkəzində Topkapı Universitetinin (Türkiyə) Miqrasiya Siyasəti Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru Venera Mustafayeva ilə görüş baş tutmuşdur. Görüşdə mərkəzin ekspertləri və stajçıları iştirak etdi.
Görüş zamanı Venera Mustafayeva Yaxın Şərq ölkələrində, xüsusilə İraq, İran və Suriyada türk xalqları və türk mədəni irsi mövzusunda apardığı tədqiqatların nəticələrini təqdim etdi. İraq və İranda həyata keçirdiyi sahə tədqiqatlarına xüsusi diqqət yetirilmiş, bu tədqiqatlar çərçivəsində o, türkmən icmalarının həyat tərzini, identikliyini və mədəni irsini araşdırmışdır.
Məruzəçi azərbaycanlılar və türkmənlər arasında dil, mədəniyyət və tarixi yaddaş baxımından yüksək yaxınlığın mövcud olduğunu vurğulamış, türkmənlərin Azərbaycana qarşı açıq şəkildə isti münasibət və simpatiya ifadə etdiklərini qeyd etdi.
Bundan əlavə, Venera Mustafayeva Türkiyənin Yaxın Şərqdə həyata keçirdiyi, türk irsinin qorunması və təbliği, eləcə də regionda humanitar əlaqələrin inkişafına yönəlmiş mədəni və təhsil layihələri haqqında məlumat verdi.
Görüş tədqiqat strukturları arasında gələcək əməkdaşlıq və elmi mübadilə perspektivlərinin müzakirəsi ilə yekunlaşdı.

A meeting was held at the STEM Analytical Center with Venera Mustafayeva, Director of the Migration Policy Research Center of Topkapı University (Türkiye). Experts of the center and interns took part in the meeting.
During the discussion, Venera Mustafayeva presented the results of her research devoted to Turkic peoples and Turkic cultural heritage in the countries of the Middle East, with particular emphasis on Iraq, Iran, and Syria. Special attention was paid to her field research conducted in Iraq and Iran, within the framework of which she studied the lifestyle, identity, and cultural heritage of Turkman communities.
The speaker emphasized the significant closeness between Azerbaijanis and Turkmans in terms of language, culture, and historical memory, noting that Turkmans openly express a warm attitude and sympathy toward Azerbaijan.
In addition, Venera Mustafayeva spoke about the cultural and educational projects implemented by Türkiye in the Middle East, aimed at preserving and promoting Turkic heritage, as well as developing humanitarian ties in the region.
The meeting concluded with a discussion of prospects for further cooperation and academic exchanges between research institutions.