STEM Analitik Mərkəzində Topkapı Universitetinin (Türkiyə) Miqrasiya Siyasəti Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru Venera Mustafayeva ilə görüş baş tutmuşdur. Görüşdə mərkəzin ekspertləri və stajçıları iştirak etdi.
Görüş zamanı Venera Mustafayeva Yaxın Şərq ölkələrində, xüsusilə İraq, İran və Suriyada türk xalqları və türk mədəni irsi mövzusunda apardığı tədqiqatların nəticələrini təqdim etdi. İraq və İranda həyata keçirdiyi sahə tədqiqatlarına xüsusi diqqət yetirilmiş, bu tədqiqatlar çərçivəsində o, türkmən icmalarının həyat tərzini, identikliyini və mədəni irsini araşdırmışdır.
Məruzəçi azərbaycanlılar və türkmənlər arasında dil, mədəniyyət və tarixi yaddaş baxımından yüksək yaxınlığın mövcud olduğunu vurğulamış, türkmənlərin Azərbaycana qarşı açıq şəkildə isti münasibət və simpatiya ifadə etdiklərini qeyd etdi.
Bundan əlavə, Venera Mustafayeva Türkiyənin Yaxın Şərqdə həyata keçirdiyi, türk irsinin qorunması və təbliği, eləcə də regionda humanitar əlaqələrin inkişafına yönəlmiş mədəni və təhsil layihələri haqqında məlumat verdi.
Görüş tədqiqat strukturları arasında gələcək əməkdaşlıq və elmi mübadilə perspektivlərinin müzakirəsi ilə yekunlaşdı.

В аналитическом центре STEM состоялась встреча с Венерой Мустафаевой, директором Центра изучения миграционной политики Университета Топкапы (Турция). Во встрече приняли участие эксперты центра и стажеры.
В ходе беседы Венера Мустафаева представила результаты своих исследований, посвященных тюркским народам и тюркскому культурному наследию в странах Ближнего Востока, с особым акцентом на Ирак, Иран и Сирию. Отдельное внимание было уделено ее полевым исследованиям в Ираке и Иране, где она изучала образ жизни, идентичность и культурное наследие туркманских общин.
Спикер подчеркнула значительную близость азербайджанцев и туркман по языку, культуре и исторической памяти, отметив, что туркмены открыто выражают теплое отношение и симпатию к Азербайджану.
Кроме того, Венера Мустафаева рассказала о культурных и образовательных проектах, реализуемых Турцией на Ближнем Востоке, направленных на сохранение и популяризацию тюркского наследия, а также на развитие гуманитарных связей в регионе.
Встреча завершилась обсуждением перспектив дальнейшего сотрудничества и научных обменов между исследовательскими структурами.